Na sporen lov na delfine v zalivu Taiji je mednarodno javnost opozoril dokumentarec Skriti zaliv (The Cove), ki je leta 2009 prejel oskarja. Film prikazuje, kako jate delfinov prisilijo, da priplavajo v odročni zalivček, kjer jih nato z pokoljejo z noži ali jih kasneje žive prodajo. Združenje japonskih živalskih vrtov in akvarijev (Jaza) je danes odločilo, da svojim članom prepove pridobivanje delfinov, ki so jih med tovrstnim lovom ujeli v Taijiju, pa tudi sodelovanje pri izvozu in prodaji tam ujetih živali. Za odločitev in s tem obstanek v Wazi je glasovala prevladujoča večina 152 članov, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Lova ne obravnavajo kot okrutnega
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
Predsedujoči japonskemu združenju Kazutoshi Arai je sicer danes poudaril, da Jaza lova v Taijiju ne obravnava kot okrutnega. Izvršni direktor Jaze Kensho Nagai pa je še pred glasovanjem povedal, da združenje letno iz Taijija pridobi okoli 20 delfinov, pri čemer pa naj bi izboljšali način lova in ga ločili od vsega, kar je namenjeno pridobivanju mesa delfinov. "Nadzora nad preostalim ulovom delfinov, katerega del naj bi prodali lokalnim posrednikom za akvarije na Kitajskem in Bližnjem vzhodu, nimamo," je še dodal Nagai.
Prodajo jih žive
Prebivalci Taijija sicer že dolga leta zagovarjajo lov na delfine, češ da je njegov cilj pridobiti delfinje meso, ki je tradicionalni del njihove prehrane. A več delfinov, ki jih v zaliv prisilijo tako, da jih z ladjami stisnejo skupaj in jim preprečijo, da bi odplavali, ne ubijejo, temveč jih žive prodajo. Kritiki poudarjajo, da povpraševanje po delfinjem mesu ni veliko in da je okrutni lov dobičkonosen zgolj zaradi visoke cene, ki jo lahko delfini dosežejo pri prodaji akvarijem ali šovom z delfini. Japonski mediji so konec tedna poročali, da skoraj polovico delfinov v akvarijih v deželi vzhajajočega sonca ulovijo s sporno metodo lova, pri čemer pa niso navedli, ali so ti delfini ulovljeni v Taijiju.