Japonski parlament bo o novi zakonodaji odločal v prihodnjih mesecih, današnja odločitev vlade pa potrjuje že lani sprejeto namero o širitvi pristojnosti dobro opremljenih in izurjenih japonskih sil.
Z novo zakonodajo bo lahko Japonska, ki ima vse od druge svetovne vojne pacifistično ustavo, ne le branila sama sebe, temveč se bo lahko tudi borila na strani zaveznikov, kot so ZDA, tudi če sama ne bo napadena.
Nova zakonodaja bo prav tako odprla pot japonski vojski za sodelovanje v nebojnih operacijah v tujini, kot so mirovne operacije ZN ali pomoč pri naravnih katastrofah.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Washington, ki je Japonski med okupacijo po drugi svetovni vojni vsilil še vedno nespremenjeno ustavo, je Tokio že dalj časa pozival k dejavnejši vlogi v njunem skupnem obrambnem paktu.
A japonska javnost je sumničava do vsega, kar krči zavezo do pacifizma in vztraja, da bi morale obrambne sile zgolj braniti državo, in to pod strogimi določili.
Nezadovoljstvo so Japonci danes izrazili tudi na ulicah. Pred Abejevim uradom v Tokiu se je s transparenti, ki kritizirajo novo zakonodajo, zbralo več sto ljudi. Več sto žensk s protivojnimi transparenti pa je protestiralo tudi v tokijskem nakupovalnem okrožju Ginza.
Do načrtov Tokia je sumničava tudi Kitajska, ki meni, da remilitarizacija Japonske predstavlja poskus vrnitve v njeno bojevito preteklost prve polovice 20. stoletja.