Slovenija

Sindikati vložili pobudo o minimalni plači v DZ

STA
14. 5. 2015, 13.40
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.57
Deli članek:

Predstavniki sedmih sindikalnih central so danes v DZ podali pobudo za vložitev predloga sprememb zakona o minimalni plači v parlamentarni postopek. S seboj so prinesli skoraj 30.000 neformalnih podpisov podpore. Borimo se za popravo velike krivice do tistih, ki delajo najtežja, najgrša dela, je ob prihodu v DZ dejal predsednik ZSSS Dušan Semolič.

STA

Vložitev pobude predstavlja prvi korak, da bo DZ lahko sprejel predlog sprememb, ki predvideva spremembo definicije minimalne plače, je v imenu sindikalistov dejal predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS).

Predvideni izvzem dodatkov za nočno, nedeljsko in praznično delo, tako da bodo delodajalci te dolžni prejemnikom minimalne plače plačevati posebej, bo po njegovih besedah popravil "veliko krivico".

"Krivica je v tem, da tisti, ki nimajo minimalne plače, pa delajo ponoči, med prazniki, ob nedeljah, imajo pravico do dodatka za posebne pogoje dela, medtem ko tisti, ki prejemajo minimalno plačo, te pravice nimajo," je ponovil.

Predsednik DZ Milan Brglez bo moral zdaj najpozneje v sedmih dneh določiti 60-dnevni rok za zbiranje overovljenih podpisov. Sindikati bodo namreč za vložitev predloga zakona v parlamentarni postopek potrebovali najmanj 5000 podpisov volivcev.

Kot kaže, to zanje ne bo težka naloga, saj so danes s seboj prinesli 29.654 neformalnih podpisov podpore, ki so, tako Semolič, zelo pomembni, "saj sporočajo, da podpisniki podpirajo to akcijo".

Prvi mož ZSSS je pojasnil, da so pripravljeni na delo, ki jih čaka z zbiranjem overovljenih podpisov in prepričevanjem poslancev, da glasujejo za predlagane spremembe. "Mi se želimo pogovarjati z vsemi poslanskimi skupinami, ki nam želijo prisluhniti," je dejal v tej luči in potrdil, da so pogovori že stekli in bodo potekali še nekaj dni.

Kot kaže, se bodo že danes ob 14. uri v DZ dobili s poslanci največje parlamentarne stranke SMC, ti pa naj bi bili izvzemu dodatkov iz minimalne plače naklonjeni.