Separatisti so se tako odzvali na poziv ministrov k spoštovanju premirja, ki ga predvideva pred dvema mesecema sklenjeni sporazum iz Minska.
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Zunanji ministri, tudi vodja ruske diplomacije Sergej Lavrov, so bili kritični do kršitev premirja na obeh straneh. Zavzeli so se tudi za večjo vlogo opazovalne misije Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) ter umik težkega orožja. V skupni izjavi, ki so jo sprejeli na že petem srečanju po februarskem dogovoru iz Minska, so pozvali tudi k nadaljevanju izmenjave zapornikov, ki je zastala.
Od sprtih strani so zahtevali tudi oblikovanje že dolgo časa predvidenih delovnih skupin, ki bi našle politično rešitev za konflikt. Delovne skupine naj bi pod nadzorom kontaktne skupine iz predstavnikov upornikov, Rusije, Ukrajine ter Ovseja dosegle dogovor o humanitarni pomoči prebivalstvu, obnovi območja ter pripravi lokalnih volitev na vzhodu Ukrajine. Ukrajinska stran je po navedbah dpa tovrsten dialog doslej zavračala. "Napačno in škodljivo je, da se gospodarska blokada Doneškega bazena nadaljuje, da ni izplačila socialnih pomoči in izplačila pokojnin," je poudaril Lavrov.
O konfliktu v Ukrajini bodo danes govorili tudi zunanji ministri industrijsko najrazvitejših držav (G 7), ki se bodo sešli v nemškem Lübecku. Na tem srečanju ne bo Lavrova, saj so Rusijo zaradi priključitve Krima izključili iz skupine. Ob začetku v Lübecku ne bo niti ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja, ki bo v kongresu odgovarjal na vprašanja o iranskem jedrskem programu. Kolegom iz Nemčije, Kanade, Velike Britanije, Francije, Italije in Japonske se bo Kerry pridružil v sredo, še poroča dpa.