Vrh Amerik, ki se bo odvil 10. in 11. aprila v Panami se bodo udeležili regionalni voditelji, 31 držav. Generalni sekretar UNASUR Ernesto Samper je predlagal, da bi bilo srečanje dobro mesto za ponovni premislek odnosov med ZDA in Južno Ameriko.
»Dobra točka na novem dnevnem redu odnosov [v Latinski Ameriki] bi bila odstranitev ameriških vojaških oporiščih,« je dejal nekdanji kolumbijski predsednik.
Dodal je, da so baze »ostanki iz časa hladne vojne in drugih spopadov.«
UNASUR - Unija južnoameriških držav je organizacija za regionalno povezovanje, ki vključuje 12 članov. Uradno je bila ustanovljena leta 2004, delovati pa je začela leta 2011. UNASUR vodi predsednik izbran izmed voditeljev držav članic, glavnino organizacijskega dela pa vodi generalni sekretar.
Samper je obsodil tudi navado Washingtona, da sprejema enostranske ukrepe za doseganje svojih ciljev v Latinski Ameriki. Zadnji primer je izjava Združenih držav Amerike, da je Venezuela grožnja njihovi nacionalni varnosti, je dejal.
Srečanje v Panami je že razglašeno za zgodovinsko, saj bo prvo od leta 1962, ki ga bo obiskala tudi Kuba. Leta 2014 so sicer ZDA in Kanada blokirali udeležbo Kube na dogodku, kar je razjezilo UNASUR in zaradi česar sta udeležbo odpovedala tudi delegaciji Ekvadorja in Nikaragve.
Letos bo Kubanski predsednik Raul Castro imel priložnost srečati svojega kolega iz ZDA, Baracka Obamo. To naj bi kazalo na napredek pri obnovitvi ameriško-kubanskih odnosov po desetletjih odtujenosti.
Samper je sicer dejal, da približevanje Kube in ZDA ne bi smelo zasenčiti konflikta med ZDA in Venezuelo, ki bo prav tako poslala delegacijo na vrhu v Panami, vprašanja nadaljnjega delovanja zapora v Guantanamu, militarizacijo kontinenta s strani ZDA in drugih vprašanj.