Haaško sodišče je novembra lani Šešlju odobrilo začasno izpustitev iz pripora in vrnitev nazaj v domovino. Za to se je odločilo iz humanitarnih razlogov, saj naj bi imel po navedbah srbskih zdravnikov raka na debelem črevesu in metastaze na jetrih.
Šešelj je bil sicer v haaškem priporu od 24. februarja 2003. Sojenje se je začelo leta 2007 in končalo marca 2012, sodbo pa naj bi bilo pričakovati poleti. Obtožen je vojnih zločinov in zločinov proti človečnosti nad Hrvati in Bošnjaki na Hrvaškem, v BiH ter Vojvodini med letoma 1991 in 1993, razburja.
Prizivni senat je nato znova odločal o zadevi in sedaj očitno odločil, da začasno izpustitev odpravi. Haaško tožilstvo je namreč dvakrat, nazadnje konec januarja, zahtevalo vrnitev Šešlja v pripor, saj da je s svojim ravnanjem in izjavami - med drugim o tem, kako se v Haag ne bo vrnil nikoli več - kršil duh odločitve o začasni izpustitvi.
Šešelj že vse od vrnitve v Srbijo razburja s ponavljanjem svojih nacionalističnih idej o Veliki Srbiji in s pozivi k strmoglavljenju aktualnega srbskega vodstva.
Še posebej je razjezil Hrvate in nova hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović je januarja celo pisala generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Moonu ter ga pozvala, naj stori vse, kar je mogoče, da se Šešelj vrne v Haag in da bo sodba v njegovem primeru sprejeta čim prej.