Netanjahu, ki si je na torkovih volitvah presenetljivo zagotovil nov mandat na čelu izraelske vlade, je namreč v predvolilnem boju ostro nasprotoval pogovorom šesterice velesil z Iranom glede njegovega spornega jedrskega programa. Dogovor, ki se nakazuje, po njegovem mnenju namreč Iranu ne bo preprečil, da bi razvil atomsko bombo.
To je na nejevoljo ameriškega predsednika Baracka Obame povedal tudi v ameriškem kongresu, kamor so ga povabili republikanci, brez vednosti Bele hiše.
Pred tem je Netanjahu večkrat tudi zagrozil, da Izrael česa takega ne bo nikoli dopustil in da bo posredoval tudi z vojaškimi sredstvi, če bo to potrebno.
V Washingtonu so njegova opozorila "vzeli na znanje" in jih zavrnili. Hkrati pa so tudi opozorili, da Izrael v pogajanjih z Iranom ne sodeluje. V State Departmentu so danes menili še, da Netanjahujeva zmaga na volitvah "ni vplivala na pogajanja z Iranom, niti ne bo".
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Prav tako so v Beli hiši danes Netanjahuja opozorili, da njegove predvolilne napovedi, da dokler bo on vodil izraelsko vlado, palestinske države ne bo, niso v skladu z ameriško politiko. ZDA, ki so sicer največji zaveznik Izraela, vidijo rešitev bližnjevzhodnega konflikta v oblikovanju palestinske države, ki bi skupaj z Izraelom obstajala v miru in varnosti.
"Predsednik še vedno meni, da je rešitev v obliki dveh držav najboljša možnost za rešitev konflikta," je povedal tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest.
Pojasnil je še, da Obama še ni čestital Netanjahuju za zmago, ampak je to nalogo prepustil državnemu sekretarju Johnu Kerryju. Je pa Earnest napovedal, da ga bo Obama poklical "v prihodnjih dneh".
Odnosi med Obamo in Netanjahujem so se v preteklih letih močno skalili, čeprav Obama zatrjuje, da so ZDA še vedno največji zaveznik Izraela. A v Beli hiši pred volitvami v Izraelu niti niso skrivali, da bi jim bilo ljubše, če bi bil na čelu izraelske vlade kdo drug.