Svet

Humanitarne organizacije zaradi Sirije kritične do Varnostnega sveta ZN

STA
12. 3. 2015, 10.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Zaradi vse hujših razmer v Siriji je 21 humanitarnih organizacij ostro kritiziralo Varnostni svet Združenih narodov, ker ta ni uspel realizirati nobene od treh resolucij, s katerimi bi morali povečati humanitarno pomoč v Siriji. Medtem se kriza v državi le še poglablja.

Wikipedia

Kriza se je v Siriji s protivladnimi protesti začela marca 2011 in se razvila v državljansko vojno, v kateri je do danes umrlo že več kot 220.000 ljudi.

"Bilo je več ubijanja, več bombardiranja, velik skok v številu razseljenih ljudi in ogromni porast števila ljudi, ki potrebujejo humanitarno pomoč," je menil Daniel Gorevan iz britanske človekoljubne organizacije Oxfam.

Skupaj je od leta 2011 umrlo 220.000 ljudi, najbolj krvavo pa je bilo leto 2014, ko je umrlo več kot 76.000 ljudi. Število ljudi, ki živi v težko dostopnih delih države, je poraslo z 2,3 milijona na 4,8 milijona.

"Grenka je realnost, da VS ZN ni realiziral lastne resolucije," je menil Jan Egeland iz norveškega sveta za begunce.

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Glede na podatke ZN se je število prebivalcev Sirije zmanjšalo za 15 odstotkov, pričakovana življenjska starost pa se je skrajšala za 24 let, in sicer s povprečnih 79 na 55 let. Vsak četrti Sirec živi pod mejo revščine.

Podatki tudi kažejo, da polovica šoloobveznih otrok v preteklih treh letih ni obiskovala šole.

Koalicija 130 humanitarnih organizacij, zbranih v krovno organizacijo "S Sirijo", je še sporočila, da je na podlagi satelitskih posnetkov nočne razsvetljenosti kar 83 odstotkov Sirije sedaj brez elektrike, pri čemer je najhuje v pokrajini Alep.

Medtem se spopadi v Siriji nadaljujejo. Na severu države je v zadnjih bojih med vladnimi silami in uporniki umrlo najmanj 50 ljudi. Po podatkih Sirskega observatorija za človekove pravice sta se strani spopadli severovzhodno od pristaniškega mesta Latakia v okolici mesta Durien. Nadaljujejo se tudi boji v Alepu.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja