K sprejemu nove resolucije sta v odboru ameriškega senata za mednarodne odnose poleg Kerryja pozvala še obrambni minister Ashton Carter in načelnik ameriškega združenega poveljstva, general Martin Dempsey. A nekateri senatorji so imeli pomisleke, da bi lahko nova resolucija vodila v razširitev dosedanjih vojaških operacij proti IS, ki zajemajo letalske napade na položaje skrajnežev v Siriji in Iraku, v posredovanje s številnimi ameriškimi vojaki na Bližnjem vzhodu.
"Naša država je najmočnejša, če delujemo skupaj. Enostavno ne moremo dovoliti tej skupini morilcev, da dosežejo svoje cilje," je povedal Kerry.
Državni sekretar je tako pozval k enotni podpori nove avtorizacije vojaške sile, ki bi dala Obami "jasen mandat za nadaljevanje vojaškega posredovanja proti IS in povezanim osebam ali silam".
Sprejem te resolucije, ki je nekakšna napoved vojne, bi Obami dal politično kritje na domačem terenu in čvrsto pravno podlago za preganjanje IS, predvsem pri zaveznikih, ki so se ZDA pridružili v koaliciji za boj proti džihadistom.
Doslej je namreč Obama uporabljal resolucijo, ki je v dneh po terorističnih napadih 11. septembra 2001 odobrila uporabo sile proti pripadnikom Al Kaide in afganistanskim talibanom, kot osnovo za posredovanje proti IS.
"Predsednik že ima zakonito podlago za posredovanje proti IS, a vaša jasna in uradna podpora bi odpravila dvome in poslala sporočilo, da so Američani pri teh naporih enotni," je Kerry dejal v senatu.
Državni sekretar je še zagotovil, da vlada ne vidi nobene potrebe po vpletanju ameriških sil v kopenske bojne operacije proti IS.
Carter je medtem zatrdil, da predlagana resolucija ne dovoljuje dolgotrajnih, obsežnih kopenskih bojnih operacij, kot so jih ZDA izvedle v Iraku in Afganistanu, ker "naša strategije teh ne potrebuje".
A senator Bob Menendez je opozoril, da se lahko to v prihodnosti spremeni in bi lahko prišlo do množične napotitve ameriških vojakov na Bližnji vzhod. Carter mu je na to odgovoril, da bo nova resolucija potekla čez tri leta.
Resolucija sicer geografsko ne omejuje boja proti IS. Senatni odbor za mednarodne odnose je sicer že konec lanskega leta odobril vojno ZDA proti IS v Siriji in Iraku, podpreti pa jo mora še celoten kongres.