62 senatorjev - vsi republikanski in osem demokratskih - je glasovalo za razveljavitev predsednikovega veta, 37 pa proti, poroča ameriški časnik New York Times. Potrebna dvotretjinska večina za razveljavitev veta tako ni bila dosežena.
Obama je veto na zakon o naftovodu vložil pred dobrim tednom. Gre za njegov tretji predsedniški veto, odkar je zasedel položaj. Obama meni, da naftovod ZDA ne bo prinesel večjih koristi in še preučuje okoljske posledice - tako neposredne v primeru morebitnega izliva kot tudi posredne, kot je vpliv porabe fosilnih goriv na podnebne spremembe.
Veto sicer še ne pomeni, da naftovoda nikoli ne bo.
Predstavniški dom ameriškega kongresa je sicer na začetku februarja s prepričljivo večino potrdil končno različico zakona o naftovodu Keystone. Podprli so ga vsi republikanci v spodnjem domu parlamenta in tudi nekaj deset demokratov.
Podporniki naftovoda vztrajajo, da se bodo tako odprla števila delovna mesta in zmanjšala odvisnost ZDA od tuje nafte.
Veto sicer še ne pomeni, da naftovoda nikoli ne bo. Obama je le zavrnil predlog zakona, ki dovoljuje takojšnji začetek gradnje, saj še vedno tehta vse argumente za in proti. Republikanci so že napovedali, da bodo poskušali najti druge poti za uresničitev projekta Keystone.