Svet

Papež se s kardinali loteva reforme rimske kurije

M.J.
12. 2. 2015, 08.10
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Papež Frančišek bo danes z več sto kardinali začel dvodnevne posvete o reformi rimske kurije. Reforma zapletene in toge vatikanske uprave je ena izmed bolj kočljivih nalog pred argentinskim papežem, ki je v govoru pred božičem slikovito orisal njenih 15 bolezni in skušnjav ter zahteval, da se izboljša.

Reuters

Da ima Jorge Maria Bergoglio težave s togo strukturo kurije in njenimi notranjimi konflikti, je bilo v zadnjih mesecih večkrat očitno. Pred božičem pa je vatikanske administratorje šokiral, ko je med drugim dejal, da nekateri znotraj kurije trpijo za duhovno Alzheimerjevo boleznijo in eksistencialno shizofrenijo.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Kurija, ki ni samokritična, ki se ne razvija, ki se ne poskuša izboljšati, je bolno telo, je še dejal v odmevnem govoru. Hitrih sprememb sicer Frančišek ne pričakuje. Pred tedni je tako po poročanju nemške tiskovne agencije dpa v nekem intervjuju izjavil, da se bo reforma zavlekla tudi v prihodnja leta, saj je dela veliko.

Kot izpostavlja italijanski vatikanolog Jacop Scaramuzzi je cilj reforme, da kurija papežu pomaga vladati in ne da ga zamenjuje. A reforma, ki predvideva združevanje služb kurije in revizijo odnosov med osrednjo upravo in lokalnimi cerkvami, je naletela tudi na nemalo upora. Stari gardi, povezani z Benediktom XVI. in Janezom Pavlom II., ni všeč prihajanje novih obrazov na ključne položaje. Nekaterim se zdi Frančiškova metoda zelo avtoritarna, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Srečanje Frančiška in kardinalov, ki bo potekalo za zaprtimi vrati, se bo danes začelo s poročilom papeževega devetčlanskega svetovalnega gremija, ki 78-letnemu rimskemu škofu podporo nudi tudi pri reformi kurije. Skupina je v minulih dneh zasedala osmič, med drugim pa že utrla pot oblikovanju novega vatikanskega gospodarskega sekretariata. Papež naj bi nato glede reformnih predlogov prisluhnil mnenjem kardinalov. Pri tem pa po mnenju poznavalcev kljub razhajanjem ni pričakovati odprtega konflikta.

Zanimivosti

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja

LEČA
Leča

Stročnica, ki bogati jedilnike in odpravlja slabokrvnost