Svet

Univerzalna zdravstvena oskrba za boj proti neenakosti

STA
10. 2. 2015, 13.56
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Direktorica Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) Margaret Chan je univerzalno dostopnost zdravstvene oskrbe označila za ključno orožje v boju proti neenakosti. Po podatkih WHO zaradi odsotnosti univerzalnega dostopa do zdravstvene oskrbe vsako leto 100 milijonov ljudi po svetu pade pod prag revščine.

Wikipedia

Tja jih pahne plačilo stroškov zdravstvenih storitev, ki jih potrebujejo, poudarjajo v WHO. Sicer pa je okoli 150 milijonov ljudi, ki uporabljajo zdravstvene storitve, vsako leto podvrženo finančni katastrofi. Vsaj milijarda svetovnega prebivalstva pa vsako leto trpi, ker ne more priti do zdravstvene oskrbe, ki jo potrebuje, kažejo podatki WHO.

Ob se tem države, kot so ZDA in Kitajska, še spoprijemajo s tem, kako zdravstveno oskrbo zagotoviti vsem državljanom.

Glede na definicijo WHO je univerzalna zdravstvena oskrba močan, učinkovit in dobro voden zdravstveni sistem, ki vključuje cenovno dostopnost, dostop do ključnih zdravil in tehnologij, kot tudi zadostno število zdravstvenih delavcev.

WHO jo določa tudi kot cilj, ki bo vsem ljudem zagotovil zdravstvene storitve, ki jih potrebujejo, ne da bi morali zaradi plačila zanje trpeti stisko.

"Univerzalna zdravstvena oskrba je najvišji izraz pravičnosti," je na ministrskem srečanju o tej tematiki v Singapurju izpostavila Chanova.

"Zdravstveni sistemi ne bodo avtomatično gravitirali k večji pravičnosti ali se naravno razvijali k univerzalni pokritosti. Vse to zahteva preudarne politične odločitve," je poudarila Chanova.

"V času, ko politike v številnih sektorjih dejansko povečujejo socialne neenakosti, bi bila presrečna, če bi zdravje svet vodilo v večjo pravičnost," je dodala. Ob tem je pohvalila univerzalno zdravstveno zavarovanje, ki ga je nedavno uvedel Singapur in zagotavlja skoraj tri milijarde dolarjev subvencij za pomoč starejšim in ljudem z nižjimi prihodki.