Svet

Mormonska cerkev proti diskriminaciji homoseksualcev

STA/ mv
27. 1. 2015, 22.15
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Vodstvo mormonske cerkve v ZDA je danes javno izrazilo nasprotovanje diskriminaciji homoseksualcev. Čeprav mormonska cerkev še vedno nasprotuje porokam med istospolnimi pari, pa gre za pomemben preobrat, potem ko so mormoni le nekaj let prej finančno podprli kalifornijski referendum proti tovrstnim porokam.

"Predlagamo novo pot naprej, ki bo prinesla pošteno obravnavo vseh tudi verskih skupnosti," je dejal Tod Christofferson, eden od 12 apostolov cerkve, ki so njen vodstveni organ. Mormoni v zameno za aktivno prizadevanje proti zakonom, ki diskriminirajo homoseksualce želijo enako obravnavo njihove skupnosti in vseh drugih verskih skupnosti. "Če vernike javno ustrahujejo, se jim maščujejo ali mečejo iz služb zaradi javno izgovorjenih misli ali finančne podpore določeni pobudi, potem demokracija izgublja," je dejal prav tako eden od apostolov Dallin Oaks. 

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Prepričani so, da je verska svoboda ogrožena

Mormonska skupnost v ZDA šteje 6,5 milijona članov, eden od njih, Mitt Romney, pa se je pred dvema letoma potegoval za predsednika ZDA. Poleg metodistov so mormoni postali ena od največjih krščanskih ločin v ZDA, ki so proti diskriminaciji homoseksualcev. Skupaj z drugimi, kot so katoliki in baptisti, pa so tudi mormoni prepričani, da je verska svoboda v ZDA ogrožena. Zato želijo, da na primer mormoni lahko zavračajo pomoč pri splavu oziroma druge stvari, ki jim jih prepoveduje vera. Med drugim bodo še naprej nasprotovali homoseksualnim porokam in se držali prepovedi povezanih s tem. Mormonski premik proti diskriminaciji, čeprav omejen, je sicer logična poteza za versko skupnost, ki so jo v ZDA v preteklosti hudo preganjali in jo seveda tudi diskriminirali. Med drugim zaradi poligamije, ki se ji je mormonska cerkev uradno odpovedala. Njenega ustanovitelja Josepha Smitha so leta 1844 ubili, pripadniki cerkve pa so morali pred pokoli in linči pobegniti na zahod ZDA, kjer so ustanovili državo Utah.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja