Ameriška agencija za nacionalno varnost (NSA) naj bi prestregla elektronska sporočila, ki so bila poslana med Londonom in Moskvo kmalu po tem, ko so Litvinenka, nekdanjega vohuna sovjetske tajne služne KGB in njene ruske naslednice FSB, kasneje pa kritika Kremlja, zastrupili z radioaktivnim polonijem 210. Tega je zaužil s čajem, ki ga je spil v londonskem hotelu Millennium.
Marina Litvinenko je lani vložila prošnjo za razkritje telefonskih pogovorov Lugovoja in Kovtuna iz Londona med 15. oktobrom in 1. novembrom 2006. NSA je po navedbah Daily Telegrapha sporočila, da ne more razkriti "obstoja ali neobstoja" teh informacij.
Britanske oblasti so te dokaze, ki naj bi neposredno v umor Litvinenka vpletli Kremelj, od NSA prejele, vendar jih ni možno uporabiti na sodišču, piše Daily Telegraph.
Izpostavljeno
Trajnost v papirni industriji
A Litvinenkova vdova Marina je NSA prosila, naj prestrežena sporočila razkrije, saj da bi morala biti na voljo nekdanjemu britanskemu sodniku Robertu Owenu, ki bo vodil devettedensko preiskavo umora. Ta se bo začela v torek, poroča britanski časnik.
Ko je Litvinenko umiral v bolnišnici v britanski prestolnici, je obtožil Rusijo, da je naročila njegov umor. Menil je, da je bil v umor vpleten celo ruski predsednik Vladimir Putin, ki je bil prav tako nekdaj agent KGB.
Britanska policija je zaradi umora že zahtevala aretacijo ruskih državljanov Andreja Lugovoja in Dmitrija Kovtuna, a je Rusija njuno izročitev zavrnila. Oba zanikata vpletenost.