Svet

Priseljenci predstavljajo tretjino prebivalstva

STA/M.J.
23. 1. 2015, 09.54
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Priseljenci prve in druge generacije tvorijo več kot tretjino prebivalstva Švice, starejšega od 15 let, kar v primerjavi z minulim desetletjem predstavlja občuten porast, kažejo v četrtek objavljeni statistični podatki.

STA

Večina novih prišlekov v Švici je Evropejcev, med katerimi največji delež predstavljajo Italijani in Nemci - po 11 odstotkov, sledijo pa priseljenci portugalskega in francoskega porekla.

Podatki švicarskega zveznega urada za priseljevanje medtem kažejo, da se je število prosilcev za azil v Švici v lanskem letu povečalo za 11 odstotkov. Lani so prejeli 23.765 tovrstnih prošenj, kar je štiri odstotke vseh v Evropi. Med prosilci za azil je bilo največ, skoraj 7000, Eritrejcev, sledili so jim Sirci, poroča AFP.

V letu 2013 je imelo v Švici med 6,8 milijona ljudi, starejšimi od 15 let, 2,4 milijona priseljenske korenine, medtem ko je bilo v letu 2003 takih 1,7 milijona. 80 odstotkov se jih je rodilo v tujini, preostalih 20 pa priseljenim staršem v Švici. Več kot tretjina med njimi ima švicarski potni list, kažejo podatkih švicarskega statističnega urada.

Strokovnjaki opažajo da se ozaveščenost o pomenu zavarovanj iz leta v leto povečuje

Zanimivosti

Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje

Pridobitev švicarskega državljanstva je dolgotrajen proces, zagotovljeno ni niti drugi ali celo tretji generaciji priseljencev. V teku so sicer razprave o tem, da bi pot do švicarskega potnega lista olajšali vnukom priseljencev.

Priseljenci, ki nimajo krvne vezi s švicarskimi državljani z rojstvom ali poroko, morajo v državi živeti najmanj desetletje, preden lahko zaprosijo za državljanstvo. Poleg tega morajo dokazati, da so dobro integrirani in da dobro govorijo švicarske jezike ter poznajo tamkajšnjo zakonodajo in običaje.

Pritok priseljencev ima jasen vpliv na demografijo bogate alpske države, saj je priseljenska populacija občutno mlajša, je ob objavi podatkov poudaril švicarski statistični urad.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja