Svet

Dilma Rousseff začela drugi mandat na položaju brazilske predsednice

STA/J.P.
2. 1. 2015, 07.17
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.56
Deli članek:

Dilma Rousseff je v sredo prisegla za drugi mandat predsednice Brazilije potem, ko je v drugem krogu volitev oktobra tesno premagala konservativnega nasprotnika Aecia Nevesa. 67-letna predsednica je v kongresni palači prestolnice Brasilia napovedala, da bo osrednji poudarek njenega drugega mandata izobraževanje.

Wikipedia

V govoru je poudarila, da so socialni programi, ki jih je začel njen predhodnik Luiz Inacio Lula da Silva, sama pa jih je nadaljevala, potegnili iz hude revščine 36 milijonov ljudi. Še nikoli v zgodovini države ni bilo toliko pripadnikov srednjega razreda in še nikoli toliko Brazilcev ni imelo dostop do dobre izobrazbe.

Napočil naj bi čas za nove cilje, kar je izboljšanje kakovosti zdravstva ter izobraževanja, kakor tudi varnosti in odprava korupcije. Zaradi korupcije Rousseffova skoraj ni osvojila drugega mandata. Preiskava v državnem naftnem podjetju Petrobras, ki ga je sama vodila sedem let do leta 2010, je doslej prinesla obtožnice o korupciji 39 osebam.

Zaprisege nekdanje levičarske aktivistke, ki jo je nekdanji vojaški režim Brazilije zaprl in mučil, so se udeležili predstavniki okrog 130 držav. 

Rousseffova še naprej trdi, da ni vedela za korupcijo. Vodilni v podjetju so obtoženi, da so umetno napihnili cene infrastrukturnih projektov podjetja, politiki, ki so zamižali na obe očesi pred tem in drugimi primeri, pa so dobili okrog 3,9 milijarde dolarjev podkupnin.

Rousseffova je priznala, da je treba korupcijo izkoreniniti, obenem pa zaščititi podjetje Petrobras pred notranjimi "mrhovinarji" in zunanjimi sovražniki. Dejala je, da se Brazilci zavedajo, da bo boj proti korupciji dolgotrajen proces.

Zaprisege nekdanje levičarske aktivistke, ki jo je nekdanji vojaški režim Brazilije zaprl in mučil, so se udeležili predstavniki okrog 130 držav. Med njimi so bili predsedniki Venezuele Nicolas Maduro, Urugvaja Jose Mujica, Bolivije Evo Morales in Čila Michelle Bachelet. ZDA in Kitajska sta poslali tja podpredsednika Josepha Bidena in Lija Yuanchaoja.

Estrada