Svet

Severna Koreja izpustila enega od treh zaprtih Američanov

G.G./STA
22. 10. 2014, 10.33
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Severnokorejske oblasti so se v torek nenadoma odločile, da izpustijo iz zapora 56-letnega Američana Jeffreyja Fowlerja, ki je pred šestimi meseci končal v zaporu, ker je na stranišču nočnega kluba pustil Sveto pismo. Širjenje vere je namreč v Severni Koreji kaznivo dejanje. Pjongjang pa zadržuje še dva Američana.

Prav zaradi tega so bili predstavniki Washingtona v odzivih na nepričakovano izpustitev samooklicanega misijonarja Fowlerja dokaj zadržani. "Pozdravljamo to potezo, vendar smo osredotočeni na še dva Američana, ki sta zaprta v Severni Koreji," je dejal tiskovni predstavnik Bele hiše Josh Earnest.

Zaprta sta še 24-letni Matt Miller in 46-letni Kenneth Bae. Miller se je aprila na letališču v Pjongjangu pustil aretirati, ko je raztrgal turistični vizum in dejal, da želi raziskati položaj človekovih pravic v zaporih.

Severnokorejske oblasti so mu ustregle in ga poslale na šest let prisilnega dela. Miller zdaj po osem ur na dan dela na njivi, sicer pa je zaprt v samici.

Bae je v zaporu že od leta 2012, ko so ga ujeli in zaprli zaradi domnevnega naklepanja prevrata. Bae je sicer misijonar.

Severna Koreja je že prej jemala ameriške talce, ko je skušala kaj izsiliti od Zahoda, tokrat pa za zdaj ni znano, kaj je bila ali bo nagrada za Fowlerjevo izpustitev.

Izpustili so ga dan po tistem, ko je osrednji režimski časnik Rodong Sinmun pisal, da so odnosi z ZDA na najnižji točki po letu 1994, ko je Pjongjang nazadnje izpogajal izboljšanje odnosov in nekaj hrane v zameno za opustitev jedrskega programa, česar seveda ni storil.

Fowlerja je prišlo v Pjongjang iskat ameriško vojaško letalo. Najprej so ga odpeljali na otok Guam, kjer so ga zdravniki pregledali. Tiskovna predstavnica State Departmenta Marie Harf je dejala, da kaže, da nima nobenih zdravstvenih težav.

Kasneje ga je v Miamisburgu v zvezni državi Ohio, kjer Fowler dela kot cestar, pričakala žena s tremi otroki.

Harfova ni navedla razloga za izpustitev, ampak se je le zahvalila Švedski za neutrudno posredovanje v imenu ZDA. Washington in Pjongjang namreč nimata diplomatskih odnosov.