Ankara je doslej s svojo načeloma šibko vlogo pri kampanji proti džihadistom povzročala glavobol Zahodu, a je očitno obrnila ploščo. "Zdaj se je situacija spremenila. Kar bo sledilo, bo popolnoma drugače," je Erdogan dejal novinarjem ob vrnitvi iz New Yorka, kjer se je udeležil zasedanja Generalne skupščine Združenih narodov.
Erdogan je zatrdil, da bo potrebne korake naredil parlament na seji 2. oktobra, vendar podrobnosti ni razkril. Takrat naj bi poslanci odločali o razširitvi dveh obstoječih mandatov, ki turški vladi omogočata vojaško posredovanje v Siriji in Iraku, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Po besedah turškega predsednika ima Turčija odgovornost, da ni samo opazovalec boja proti Islamski državi. "Mi kot muslimani se moramo potruditi po svojih najboljših močeh," je poudaril in dodal, da je islam vera miru in enotnosti ter ne dovoljuje pobijanja nedolžnih ljudi. Zato dejanja Islamske države "mečejo senco" na islam.
Ostrejša retorika turških oblasti sledi izpustu več kot 40 turških državljanov, ki so jih na konzulatu v iraškem Mosulu junija ugrabili skrajneži.