Prodan je danes dejal, da je Ukrajina pripravljena poravnati svoj dolg, če bo dobila ustrezno zagotovilo o dobavi plina, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Po njegovih besedah je EU predlagala, da odslej Gazprom Ukrajini za 1000 kubičnih metrov dobavljenega plina zaračunava po 385 dolarjev (302 evra), cena pa naj bo stabilna ne glede na morebitne drugačne odločitve ruske vlade.
Prihodnji teden bo v Berlinu potekalo še eno srečanje, na katerem naj bi državi sklenili osnutek dogovora, ki naj bi ga potem potrdili še vladi. Če bosta dogovor potrdili še ukrajinska in ruska vlada, bo Gazprom Ukrajini v naslednjih mesecih dobavil vsaj pet milijard kubičnih metrov plina, je dejal Oettinger.
Rešitev plinskega spora je za unijo pomembna, saj Rusija preko Ukrajine pošilja polovico celotne plinske dobave članicam unije, ki se bojijo, da bo dobava pozimi okrnjena, če dogovora ne bo.
Zanimivosti
Odgovorno v prihodnost z naložbenim zavarovanjem
Po več neuspešnih krogih tristranskih plinskih pogajanj, ki so se zvrstili pred poletjem, je ruski velikan Gazprom namreč junija zaradi neporavnanih dolgov ustavil dobavo plina Ukrajini. Ruska stran je vztrajala, da bo plin dobavljala, če bo Kijev poravnal dolgove, ukrajinska stran pa, da dolgov ne bo plačala, dokler Rusija ne zniža občutno previsoke cene za plin.
Moskva je sicer lani, potem ko je tedanji ukrajinski predsednik Viktor Janukovič zavrnil podpis sporazuma z EU, znižala ceno plina s 485,5 dolarja na 268,5 dolarja, a jo je nato po prevratu in odstavitvi Janukoviča z aprilom znova zvišala na 485,5 dolarja.
Nato je Ukrajini ponudila 100-dolarski popust, a je Kijev to zavrnil z utemeljitvijo, da želi tržno ceno, ki bo rezultat pogajanj med Gazpromom in Naftogazom, ne "politične" cene, odvisne od te ali druge vlade.