Al Nuaimijeva je na Facebooku kritizirala uničevanje kulturnih in verskih spomenikov v Mosulu, ki so ga teroristi zavzeli junija. Po umoru v ponedeljek njenemu soprogu in družini niso dovolili dostopa do trupla in izvedbo pogreba.
Posebni odposlanec ZN za Irak Nikolaj Mladenov je sporočil, da IS z mučenjem in usmrtitvijo zagovornice človekovih pravic in aktivistke potrjuje svojo neslavno naravo sovraštva, nihilizma in divjaštva, kakor tudi popolno zanemarjanje človeškega dostojanstva.
"Ta grozljiva javna usmrtitev pogumne ženske, katere edino orožje so bile njene besede v obrambo človekovih pravic drugih, nazorno kaže bankrotirano ideologijo IS in povezanih skupin," je sporočil visoki komisar ZN za človekove pravice Zeid Raad al Husein.
Al Husein je prav tako izrazil globoko razočaranje nad drugimi ugrabitvami, siljenjem v poroke, posilstvi, prodajami v suženjstvo, s čimer se soočajo ženske na ozemlju pod nadzorom IS. "Zaradi njihovega trpljenja nas je lahko vse sram," je dejal.
Teroristi s svojim početjem nadaljujejo, saj so v torek v mestu Sderat vdrli v hišo ženske kandidatke na zadnjih lokalnih volitvah v Iraku in jo ubili ter ugrabili njenega moža. Prav tako v torek so v Mosulu ugrabili drugo političarko, katere usoda še ni znana.
Pripadniki IS v nekoč etnično in versko raznolikem Mosulu pripadnike drugih ver silijo v spremembo vere in plačilo posebnih dajatev ali pa jih enostavno ubijejo. Več deset tisoč ljudi je pred terorizmom pobegnilo iz Mosula, kjer se je za preostanek prebivalstva začela nočna mora življenja v taborišču.
Avgusta so uničili številne zgodovinske spomenike, med njimi celo mošeje in druga svetišča. ZDA so poleti začele bombardirati položaje IS in sestavljati koalicijo držav, ki bo pomagala v boju s teroristi na različne načine. Na ameriškem seznamu držav, ki so se pripravljene soočiti s tem zlom, se je znašla tudi Slovenija.