Svet

Papež svari pred temno prihodnostjo

Črt Kaker
21. 8. 2014, 19.01
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.55
Deli članek:

Velika bolečina papeža Frančiška po vrnitvi iz Južne Koreje: »Pred nami je nov konflikt, ki pa ni globalen, je razdrobljen po vsem svetu. Ljudje postajajo v svojih dejanjih vse bolj okrutni, mučenje je postalo del vsakdana.«

»Vstopili smo v obdobje tretje svetovne vojne, ki pa ni globalna, omejena je na mala območja, a ni zaradi tega nič manj kruta in krvava,« je pred dnevi med letom iz Koreje nazaj v Rim brez dlake na jeziku, kot je v njegovem značaju, dejal papež Frančišek. »Kjer je neupravičen napadalec, ga je upravičeno ustaviti. Poudarjam besedo ustaviti, ne govorim o bombardiranju ali vojskovanju.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

Združeni narodi morajo ugotoviti, kako napadalca ustaviti, oni so edini pristojni sprejeti odločitev, kdaj in sploh če je na kriznih žariščih potrebna intervencija,« je dejal papež ob vrnitvi v Vatikan. Papeža so sicer zadnji dogodki v Iraku in Siriji, kjer je ob napadih skrajnih sunitskih skrajneže IS umrlo na tisoče nedolžnih civilistov, med njimi veliko jazidov, kristjanov in starovercev, izredno prizadeli. Napovedal je, da je pripravljen odpotovati v iraški Kurdistan. »Zavedam se, da to v tem trenutku ni najboljša ideja, ampak če bi moje potovanje pripomoglo k zmanjšanju trpljenja ljudi, ki jih je vojna prizadela, sem pripravljen to storiti.« Dotaknil se je tudi vojne v Gazi.

Po njegovem mnenju je mir med Palestinci in Izraelci še vedno mogoče doseči, sam pa molitve za mir, katere so se pred meseci v Vatikanu udeležili izraelski predsednik Šimon Perez in palestinski Abu Mazen, ne ocenjuje kot neuspešne. »Bilo je, kar je bilo, bili smo na dobri poti, a potem vemo, kaj se je zgodilo. Dim, ki ga dvigajo bombe, je zastrl vrata miru, a prepričan sem, da bo Bog poskrbel, da se bodo vrata miru kmalu ponovno odprla,« je za zaključek dodal Frančišek.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja