Po besedah guvernerja province Banteay Meanchey, ki leži ob kamboško-tajski meji, Kora Sama Saroeuta, se delavci iz Kambodže še nikoli niso tako množično vračali.
"Pravijo, da jih je strah, da bi jih prijeli ali ustrelili, če bi zbežali, ko bi tajske oblasti preiskale njihove hiše," je za francosko tiskovno agencijo AFP dejal Saroeut. "Večina jih je šla na Tajsko brez delovnega dovoljenja," je še pojasnil.
Do množičnega bega prihaja po razglasitvi nezakonitih delavcev za grožnjo. "Nezakonite delavce vidimo kot grožnjo, saj jih je veliko, ni pa jasnih meril za ravnanje z njimi, kar bi lahko vodilo v socialne probleme," je nedavno dejal tiskovni predstavnik tajske vojske Sirichan Ngathong.
Delavci iz Kambodže, Laosa in Mjanmara igrajo ključno vlogo v tajski industriji, predvsem pri proizvodnji morske hrane ter v kmetijstvu in gradbeništvu, a pogosto nimajo ustreznih delovnih dovoljenj, še pojasnjuje AFP.
Kamboški delavci po vojaškem udaru množično zapuščajo Tajsko
V zadnjem tednu je Tajsko, kjer je vojska minuli mesec prevzela oblast, zapustilo več kot 110.000 kamboških delavcev, so danes sporočile kamboške oblasti. Do njihovega odhoda je prišlo po nedavni grožnji tajske hunte, da bo prijela in izgnala vse nezakonite tuje delavce, poroča francoska tiskovna agencija AFP.