"Mlada generacija si zasluži priložnost, da pride v ospredje z novo energijo, ki se je sposobna z odločnostjo lotiti prenove in reform, ki jih terja trenutni položaj," je dejal odhajajoči španski kralj ob napovedi, da se prestolu odpoveduje v korist svojemu sinu, 46-letnemu princu Asturije, Felipeju. "Felipe je zrel, dobro pripravljen in ima občutek odgovornosti, ki je potreben za vodenje države, da začne novo upanje," je še dejal Juan Carlos, kot poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Juan Carlos je postal kralj po smrti diktatorja Francisca Franca novembra 1975, ko je bil star 37 let. Odigral je pomembno vlogo pri prehodu Španije v demokracijo oz. obnovljeno ustavno monarhijo.
Konec njegovega vladanja pa so zaznamovali poslabšanje zdravja in škandali, vključno s korupcijsko afero, ki vključuje njegovo hčerko Cristino in njenega soproga. Vse bolj je začela upadati njegova priljubljenost in vse več Špancev je podpiralo idejo, da bi kralj predal prestol svojemu sinu Felipeju.
Želijo Felipeja
V januarski raziskavi, ki jo je objavil časnik El Mundo, je delež ljudi z zelo visokim mnenjem o kralju v letu 2013 padel za devet odstotnih točk na 41 odstotkov. Delež tistih, ki so želeli, da abdicira v prid Felipeju, pa je narasel za 17 odstotnih točk na 62 odstotkov.
Toda da bi lahko Juan Carlos uresničil svojo namero o abdikaciji, mora pred tem parlament sprejeti ustrezen zakon, saj španska zakonodaja trenutno abdikacije ne dovoljuje. Španski premier Mariano Rajoy je zato v ta namen za torek sklical izredno sejo vlade in izrazil upanje, da bo parlament lahko v kratkem prestolonaslednika imenoval za kralja.
Juan Carlos ima s kraljico Sofio sicer tri otroke, 50-letno hči Eleno, 48-letno Cristino in 46-letnega Felipeja. Vendar ima v španski monarhiji prednost do prestola moški potomec, zato bo prestol zasedel Felipe, pa čeprav je najmlajši otrok kralja in kraljice.
Kdo je princ Asturije?
Princ Asturije, skoraj dva metra visoki Felipe, je od leta 2004 poročen z nekdanjo televizijsko voditeljico Letizio Ortiz, neplemkinjo, ki bo postala kraljica. Imata dve hčerki, osemletno Leonoro in sedemletno Sofio. Leonora naj bi zdaj postala naslednja prestolonaslednica. Vloga španskega kralja je v državi predvsem protokolarna, čeprav je formalno suveren države in vrhovni poveljnik vojske. Formalno je on tudi tisti, ki parlamentu predlaga v imenovanje predsednika vlade in člane vlade. Na koncu je tudi on tisti, ki podpiše zakone. Vendar pa imata pravo moč in oblast v španski ustavni monarhiji predvsem izvoljeni parlament in vlada.
Abdikacija Juana Carlosa medtem že odmeva v Evropi. Nemška kanclerka Angela Merkel je pohvalila predvsem njegovo vlogo pri prehodu Španije v demokracijo. Podobno je njegovo vlogo pri prehodu iz Francove diktature pohvalil tudi francoski predsednik Francois Hollande, ki je poudaril, da Juan Carlos "uteleša špansko demokracijo". Za sodelovanje se mu je že zahvalil tudi švedski kralj Karl XVI. Gustav, še poroča dpa.