Svet

Pred egiptovskim sodiščem danes še 700 Mursijevih privržencev

STA
25. 3. 2014, 15.31
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.54
Deli članek:

Pred sodnika v mestu Minja, južno od egiptovske prestolnice Kairo, je danes stopilo še okoli 700 privržencev odstavljenega islamističnega predsednika Mohameda Mursija, ki so obtoženi umora in poskusa umora več policistov med nasilnimi protesti avgusta lani. Med obtoženimi je tudi vodja Muslimanske bratovščine Mohamed Badie.

Arhiv Svet24

Badie danes iz varnostnih razlogov ni prišel na sodišče.

Današnje množično sojenje poteka le dan zatem, ko je sodišče v Minji 529 Mursijevih privržencev obsodilo na smrt zaradi umora policista ter napada na ljudi in premoženje. V zaporu jih je sicer le okoli 150, ostali so na begu. Kasneje so sporočili, da bo sodišče sodbo današnjim obtožencem predvidoma izreklo 28. aprila.

Kot je pojasnil eden od odvetnikov Mohamed Tuson, se je obramba danes odločila, da bo zapustila današnjo obravnavo. "Bojkotirali smo obravnavo, ker je sodni proces farsa," je dejal Tuson. Dodal je, da so nato sojenje preložili na 28. april, ko naj bi sodnik po pričakovanjih tudi izrekel sodbo proti skoraj 700 obtoženim islamistom.

Gre za največje sojenje v sodobni zgodovini Egipta, ponedeljkova obsodba pa je bila najmnožičnejša obsodba na smrt. Izrekli so jo po le dveh zaslišanjih in je povzročila ostre kritike številnih organizacij za človekove pravice, ZDA in Evropske unije.

Pravni strokovnjaki sicer ocenjujejo, da bodo smrtne obsodbe po pritožbi verjetno zavrnjene oziroma znižane, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Odvetniki obtoženih so poleg tega napovedali, da bodo po ponedeljkovih obsodbah zahtevali odstop sodnika.

Egiptovski mediji poročajo, da je sodnik Said Jusef Sabri, ki je v ponedeljek izrekel kazni in vodi tudi današnje sojenje, znan po izrekanju zelo strogih kazni. Med drugim je na 30 let zapora obsodil moškega, ki je iz trgovine z oblačili ukradel žensko obleko.

Združeni narodi so danes ocenili, da predstavlja ponedeljkova obsodba kršitev mednarodnega prava. "Presenetljivo število na smrt obsojenih je presedan v sodobni zgodovini. Množična obsodba na smrtno kazen na procesu s postopkovnimi nepravilnostmi je kršitev mednarodnega humanitarnega prava," je dejal tiskovni predstavnik komisarja ZN za človekove pravice Rupert Coville.

Zelo zaskrbljeni in šokirani nad ponedeljkovo razsodbo so tudi v Washingtonu. "Je v nasprotju z logiko. Očitno se lahko obsojeni pritožijo, a se ne zdi mogoče, da bi lahko bili deležni poštenega ponovnega sojenja v skladu z mednarodnimi standardi," je dejala namestnica tiskovne predstavnice State Departmenta Marie Harf.

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton je egiptovske oblasti pozvala, naj obtoženim zagotovijo "pravično in časovno ustrezno sojenje".

Da je ponedeljkova sodba "katastrofa, farsa in škandal" ter bo še leta vplivala na Egipt, pa je v odzivu ocenil vodja Arabske mreže za človekove pravice Gamal Eid.

Estrada

SanjskaPoroka-clanek-svet
Last minute Sanjska poroka

Glasovanje: Kdo si zasluži 'Last minute Sanjsko poroko'?

Moamer Kasumović
Šok v BiH

Znani bosanski igralec Moamer Kasumović obsojen zaradi spolnega napada na mladoletnika

tisti dnevi v mesecu
Podkast

Video: Tisti dnevi v mesecu v drugi sezoni še bolj pikantni in žgečkljivi

Blaž Švab, Jasna Kuljaj, Z Jasno in glasno
Z Jasno in glasno

Kaj si Blaž Švab misli o velikem hitu poletja, pesmi Brajde

Sophia Loren
Jubilej

Diva Sophia Loren slavi že 90 let: Iz revščine v Hollywood

Kesha
Nihče ne želi imeti opravka z njim

Pevka Kesha zaradi tega incidenta preoblikovala besedilo

Zanimivosti

ciper_2
Ciper

Vse izgleda kot pred 50 leti

supet-luna, sankt-peterburg
Mini luna

Zemlja bo za kratek čas dobila še eno luno

HUAWEI Watch GT 5-6
Zanimivosti

Vau! Huawei predstavil nove naprave!

IMG_2113
Mednarodni festival

Speculum Artium 2024: Kjer se srečajo umetnost, znanost in virtualna resničnost

cryptocoin, kriptovaluta, mining, rudarjenje, kripto
Zanimivosti

Najboljši načrt za zaslužek s kriptovalutami: CrytocoinMiner vam omogoča zaslužek vsak dan

kovanec
Izjemno redka zbirka

Po stotih letih začeli s prodajo kovancev "kralja masla", za enega iztržili 1,2 milijona evrov