Vodja hrvaške skupine pravnikov Vesna Crnić-Grotić je napovedala, kako bo do petka potekal prvi krog argumentacije hrvaške strani. Predstavila je tudi video posnetke o večmesečnem obleganju in razmerah uničenja Vukovarja leta 1991 ter ob tem poudarila, da so posnetki dokaz o namenu popolnega uničenja mesta.
Med drugim je dejala, da Hrvaška zahteva pravico. Izpostavila je, da srbska stran, vključno s srbskim predsednikom Tomislavom Nikolićem zanika vojne zločine ter med drugim vztraja, da niti v Srebrenici ni bilo genocida.
Po Crnić-Grotićevi je hrvaško videnje političnega razpleta jugoslovanske krize in zgodovinskih okoliščinah ob začetku vojne predstavila pomočnica hrvaške zunanje ministrice Andreja Metelko Zgombić. Hrvaška stran bo v prihodnjih dneh poskusila prepričati sodni senat, da so srbske enote zagrešile genocid na Hrvaškem v prvi polovici 90. let prejšnjega stoletja v različnih delih države. Srbski odvetniki bodo predvidoma v ponedeljek začeli izpodbijati trditve iz hrvaške tožbe.
Kljub pobudam Zagreba in Beograda o medsebojnemu umiku tožb za genocid, so bili diplomatski pogovori neuspešni.
Srbi: genocid je izvajala Hrvaška
V drugem krogu sojenja, ki naj bi se začel 20. marca, bodo srbski pravniki predstavili protitožbo, v kateri trdijo, da je hrvaška država zagrešila genocid nad srbskim prebivalstvom med operacijo Nevihta leta 1995. Nato bo Hrvaška odgovorila na srbske obtožbe. Ustna obravnava bo potekala do konca meseca.
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Hrvaška televizija (HTV) je ocenila, da je razsodbo možno pričakovati do konca leta. Če bo sodišče ugotovilo, da je katera izmed držav odgovorna za genocid, bo možno zahtevati tudi vojno odškodnino. Hrvaška je obtožila Srbijo za genocid leta 1999, Srbija pa je odgovorila s protitožbo leta 2010.