Svet

Ukrajinski parlament z novimi zakoni nad protestnike

STA/S.A.
17. 1. 2014, 07.29
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.53
Deli članek:

Ukrajinski poslanci, zvesti predsedniku Viktorju Janukoviču, so uspeli skozi parlament pripeljati novo zakonodajo, katere cilj je po trditvah opozicije zajeziti protivladne proteste v državi. Med sprejetimi novostmi je prepoved postavljanja šotorov na javnih mestih, žaljenje vladnih uradnikov pa bo odslej kaznivo dejanje.

Reuters

Sporni zakoni so bili v četrtek sprejeti na hitro, v le nekaj minutah, kar z dvigovanjem rok poslancev Janukovičeve Stranke regij. Pridružili so se jim še komunisti in nekaj nepovezanih poslancev. Sprejemanje zakonov je spremljal kaos v parlamentarni dvorani, saj je opozicija med drugim skušala blokirati govorniški oder, piše britanski BBC.

Med sprejetimi ukrepi je prepoved postavljanja šotorov, odrov in podobnih zadev na javnih mestih, če tega posebej ne dovolijo pristojne oblasti. Prepovedani so po novem tudi protesti z več kot petimi avtomobili. Za žaljenje vladnih uradnikov se uvaja kazen enoletnega prisilnega dela.

Opozicija, po mnenju katere je cilj novih zakonov preprečiti nadaljnje proteste v državi, je opozorila, da je bilo glasovanje povsem nelegitimno. Vodja stranke Udar Vitalij Kličko je celo menil, da se je v četrtek v parlamentu zgodil "državni udar". ZDA in več držav Evropske unije, med drugim Poljska in Švedska, je že izrazilo zaskrbljenost zaradi najnovejše poteze Kijeva.

Ukrajinska opozicija obenem opozarja, da bo nova zakonodaja le še dodatno vzpodbudila protestno gibanje in je že pozvala k množičnemu protestu v nedeljo v Kijevu. Protivladni protesti se v prestolnici vsako nedeljo sicer vrstijo že od konca novembra, a so vmes izgubili zagon in so iz tedna v teden privabili manj udeležencev.

Peščica nasprotnikov vlade se je v minulih dveh mesecih medtem utaborila na Trgu neodvisnosti v središču prestolnice. Oblasti so trg, znan po imenu Evromajdan, sicer večkrat skušale izprazniti, a neuspešno.

Proevropske protestnike je sprva spodbudilo ogorčenje, ker Janukovič pod pritiskom Rusije ni podpisal pridružitvenega sporazuma z EU, kasneje pa so svojo jezo uperili še proti razširjeni korupciji in zlorabi oblasti v državi.