Potniki Akademik Šokalskija so potovali po isti poti kot raziskovalec Douglas Mawson, ji je Antarktiko odkrival pred 100 leti. Zdaj čakajo na rešitev, potem ko se kitajskemu ledolomilcu ni uspelo prebiti do ladje. Xue Long (Sneženi zmaj) je poskušal narediti pot skozi led, da bi ladja lahko dosegla odprto morje, a je zaradi predebele plasti leda skoraj sam obtičal in se je moral obrniti. Xue Long se je sicer raziskovalni ladji približal na 11 kilometrov, preden je obupal, poroča britanski BBC.
Eden od voditeljev odprave Chris Turney je na Twitterju objavil fotografijo Sneženega zmaja, kako se približuje njihovi ladji. "Naša rešilna ladja, Xue Long, se je morala obrniti, ker je bil led predebel, da bi se prebila skozenj," pa je sporočil Alok Jha, novinar na krovu Šokalskija.
Avstralska agencija za pomorsko varnost, ki sicer koordinira reševanje, je še potrdila, da tudi francoski ladji ni uspelo prebiti ledu. V agenciji so dodali, da je na poti do ruske ladje zdaj še avstralski ledolomilec Aurora Australis, do nesrečnih potnikov pa naj bi prispel predvidoma v nedeljo.
"Očitno je pred nami še dodatnih 24 ur držanja pesti in čakanja, da se nekaj zgodi," je povedal predstavnik ekspedicije Alvin Stone. Po poročanju BBC bi lahko člane odprave rešili s helikopterji, če bo vreme ostalo ugodno. Kljub temu ostajajo skrbi, da bi lahko snežni meteži ovirali reševalno akcijo. A potniki Šokalskija po navedbah članov odprave ni v nevarnosti, saj je ladja dobro založena z hrano. Čeprav so trenutno ujeti, znanstveniki na krovu ladje nadaljujejo s svojimi eksperimenti.
Obtičali v debelem antarktičnem ledu
V debelem ledu ob Vzhodni Antarktiki je obtičala ruska znanstvena ladja, na kateri se nahaja 74 raziskovalcev in turistov. Ladja Akademik Šokalskij je v težave zašla na božični dan. V petek je potnike na ladji poskušal rešiti kitajski ledolomilec Xue Long, a je moral zaradi predebelega ledu prekiniti reševalno akcijo.