Aktivisti so na spletu objavljali fotografije uničenih hiš in pogorelih avtomobilov, ki naj bi bile posnete po zračnih napadih na Alep, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Število mrtvih pa bi po navedbah observatorija lahko še naraslo, saj so bili številni ranjeni, nekateri so tudi v kritičnem stanju. Medtem je sirska državna televizija poročala, da so vladne sile v Alepu posredovale proti "oboroženim teroristom". Poročila iz Sirije sicer neodvisne strani težko preverijo.
Alep je že leto in pol žarišče spopadov med silami sirskega predsednika Bašarja al Asada in številni uporniškimi skupinami. Nekdaj gospodarska prestolnica države je od pričetka ofenzive upornikov julija lani utrpela obsežno uničenje. Da bi se tovrstno uničevanje in poboji končali, v Ženevi za januar pripravljajo novo mirovno konferenco o Siriji. A vsi niso optimistični. Po oceni francoskega zunanjega ministra Laurenta Fabiusa ženevski konferenci grozi, da ne bo dosegla napredka pri naporih za končanje sirske državljanske vojne.
"Delamo na tem, da bi bila uspeh, a žal je dvomov veliko. Glede Sirije sem namreč zelo pesimističen," je dejal Fabius in dodal, da se je zmerna opozicija znašla v kočljivi situaciji. S tem je imel v mislih neenotnost sirske opozicije, ki jo sestavljajo po eni strani dokaj zmerna Svobodna sirska vojska, ki jo Zahod podpira, in številne skrajne islamistične skupine, ki se pogosto poslužujejo neupravičenega nasilja. Na mednarodni mirovni konferenci v Ženevi 22. januarja naj bi prvič doslej sirska vlada in opozicijski uporniki sedli za skupno mizo in se začeli pogajati o mirni rešitvi konflikta. Ključen cilj je oblikovanje prehodne vlade.
V bombardiranju več deset mrtvih
Pri letalskih napadih na stanovanjske predele sirskega mesta Alep na severu države je bilo konec tedna ubitih najmanj 36 ljudi, med njimi 15 otrok. Helikopterji vladnih sil so predele pod nadzorom upornikov obmetavali z razstrelivom napolnjenimi sodi in povzročili ogromno škode, so danes sporočili iz Sirskega observatorija za človekove pravice.