Črna kronika

Že primeri zastrupitve z ogljikovim monoksidom

STA
15. 10. 2013, 11.07
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

S prihodom jeseni se je začela kurilne sezona in tudi tokrat je ogljikov monoksid že presenetil nekaj Slovencev, opozarjajo v UKC Ljubljana. Tako so oktobra že zdravili nekaj zastrupljencev s tem plinom, dva pa sta potrebovala hiperbarično zdravljenje. Vsako leto zaradi zastrupitve z ogljikovim monoksidom v Sloveniji umre približno pet ljudi.

Zajem zaslonske slike

Z ogljikovim monoksidom se lahko zastrupimo vsi, saj ga s čutili ne moremo zaznati, opozarjajo v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana. Ogljikov monoksid je namreč plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga itn.

V bivalnih prostorih lahko nivo ogljikovega monoksida naraste zaradi nepravilne namestitve, vgradnje, delovanja ali vzdrževanja peči na drva in premog, kaminov ter plinskih gorilnikov za ogrevanje prostorov in vode. Nivo ogljikovega monoksida lahko naraste v stanovanju tudi pri nepravilno zgrajenem ali pokvarjenem dimniku ali ventilacijskem sistemu, poleg tega pa lahko prodre v stanovanje tudi iz kleti s pečjo, iz garaže s prižganim avtomobilskim motorjem ali iz sosednjega stanovanja skozi ventilacijski sistem, pojasnjujejo v UKC.

Znaki zastrupitve s tem plinom so sicer pogosto podobni znakom nekaterih bolezni, zlasti znakom viroze. Zastrupljenci imajo številne neznačilne težave, zato se lahko blage zastrupitve z ogljikovim monoksidom pogosto spregledajo. Pri zastrupitvi se zdravstvene težave izboljšajo izven stanovanja in povrnejo ob vrnitvi v stanovanje, pri virozi pa se težave ne spreminjajo. Na prisotnost ogljikovega monoksida v stanovanju tako največkrat pomislimo šele takrat, ko nekdo izgubi zavest.

Pri otroku se lahko zastrupitev z ogljikovim monoksidom pokaže z glavobolom, zaspanostjo, zanašanjem pri hoji, nenatančnimi gibi, neješčnostjo, bruhanjem, bolečino v trebuhu, drisko, hitrim dihanjem in krči.

Blage zastrupitve lahko potekajo tudi daljši čas in se kažejo s poslabšanjem učnega uspeha otrok in težavami v službi pri odraslih, lahko pa tudi z različnimi duševnimi težavami, navajajo v UKC Ljubljana.

"Vsak sum na zastrupitev z ogljikovim monoksidom moramo vzeti zelo resno in se zavedati, da zastrupitve z ogljikovim monoksidom povzročijo trajne okvare možganov z motenim spominom in mišljenjem, težavami pri učenju in pogostimi glavoboli," poudarjajo v UKC Ljubljana.

Na morebitno nastajanje in kopičenje ogljikovega monoksida v stanovanju lahko pravočasno opozori alarmna naprava, ki zazna plin v zraku. Pomembno pa je, da imajo alarmne naprave oznako evropskega standarda EN50291 in glasen zvočni signal, so navedli v največji slovenski bolnišnici.

Ob alarmu za povišan nivo ogljikovega monoksida moramo takoj zapustiti stanovanje in vrata pustiti odprta, da se stanovanje prezrači, ter poklicati pomoč, svetujejo v UKC. O dogodku tudi čim prej obvestimo podjetje, ki nam je prodalo, namestilo ter vzdržuje gorilno napravo, ker ne smemo živeti v stanovanju, dokler izvor ogljikovega monoksida ni odpravljen.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja