Svet

Našli še več trupel

STA / S.R.
6. 10. 2013, 14.49
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Pri italijanskem otoku Lampedusa je po dveh dneh prekinitve znova steklo iskanje več kot 200 pogrešanih po četrtkovi nesreči ladje z okoli 500 prebežniki iz Afrike. Vreme, ki je od petka onemogočalo iskanje, se je namreč danes izboljšalo, piše britanski BBC. Doslej so našli 127 trupel, od tega samo danes 16, medtem ko so 155 ljudi v četrtek rešili.

Reuters
V potopljeni ladji naj bi bilo še na stotine trupel.

Ladja s prebežniki iz Somalije in Eritreje, ki je izplula iz Libije, se je potopila v četrtek manj kot kilometer stran od obale Lampeduse, potem ko je na njej najprej izbruhnil požar. Zdaj leži dobrih 40 metrov globoko, v njej pa naj bi bilo na stotine trupel.

Lampeduso je v minulih dneh obiskalo več visokih predstavnikov italijanske države, med drugim notranji minister Angelino Alfano, danes pa še ministrica za priseljevanje Cecile Kyenge.

Ta je za dnevnik Corriere della Sera že pred obiskom napovedala, da bo Italija občutno povečala število mest v centrih za begunce. Teh je sedaj okoli 8000, ministrica pa jih želi podvojiti ali celo potrojiti na 24.000, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Obenem je Kyengejeva pozvala k reformi imigracijske zakonodaje, po kateri je sedaj vsak prebežnik osumljen kaznivega dejanja nezakonitega priseljevanja in mu grozi več tisoč evrov denarne kazni in celo zapor. Kazen grozi tudi vsem, ki prebežnikom kakorkoli pomagajo pri prihodu v državo - tudi če jih le rešijo s potapljajoče se ladje.

Kot je opozorila ministrica, imigracijski zakoni ne smejo biti kaznovalni. "Tok priseljevanja se je bistveno spremenil. To moramo razmeti in spremeniti zakone," je poudarila in pojasnila, da so včasih v Italijo prihajali predvsem t.i. ekonomski begunci, medtem ko gre sedaj predvsem za begunce, ki bežijo pred vojnami in pregonom.

Nezakonito priseljevanje je bilo v Italiji leta 2009 vključeno v kazenski zakonik, pojasnjuje avstrijska tiskovna agencija APA.

Poleg tega pa je sporen tudi zakon iz leta 2002, poimenovan po nekdanjemu predsedniku italijanske poslanske zbornice Gianfrancu Finiju ter ustanovitelju desničarske Severne lige Umbertu Bossiju, ki sta najbolj "zaslužna" za njegovo sprejetje, še dodaja APA. Spremembo tega zakona je že napovedal italijanski premier Enrico Letta.

Zakon med drugim določa, da lahko migranti iz držav, ki niso članice EU, za dovoljenje za bivanje v Italiji zaprosijo le, če so že pred prihodom v državo pridobili pogodbo o delu. Če delo predčasno izgubijo, morajo Italijo zapustiti, še določa zakon. Časovno neomejeno dovoljenje za bivanje lahko pridobijo šele po najmanj šestih letih v državi.

Letta je sicer danes napovedal, da bo Lampeduso v sredo obiskal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Obenem je znova poudaril, da mora Evropa v večji meri pomagati Italiji pri soočanju z valom beguncev iz Afrike, saj preprosto "ne more biti vse na ramenih Italije".

Rim predlaga, da bi na to temo že v torek na srečanju v Luksemburgu govorili notranji ministri EU, na vrhu konec meseca pa še voditelji unije.

Obenem je Letta Libijo obtožil, da je kriva za povečan val beguncev v Italiji. "Naš problem danes se imenuje Libija," je dejal v pogovoru za televizijo SkyTG24 in menil, da bi morale libijske oblasti narediti več, da bi preprečile izplutje ladij s prebežniki za Evropo.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja