"Prihaja do reform in zato so (ameriški) predsednik, Američani in ljudje po svetu veliki dolžniki Edwarda Snowdna," je v komentarju na WikiLeaksu zapisal Assange.
"Kot je dejal Snowden, ga je glede razkritja zaupnih podatkov najbolj skrbelo, da ne bi prišlo do sprememb," je dodal ustanovitelj WikiLeaksa.
Tedne po tem, ko je Snowden svetovni javnosti razkril sporne ameriške programe nadzora nad telekomunikacijami in internetom, Obama sicer zanika, da bi prišlo do zlorab obveščevalnih programov, hkrati pa priznava, da se je z nastalo situacijo potrebno soočiti, navaja francoska tiskovna agencija AFP.
Ameriški predsednik je sicer v petek obljubil večji nadzor nad ameriškimi tajnimi službami ter večjo transparentnost njihovega delovanja. "Vsi ti ukrepi bodo zagotovili, da bodo Američani lahko zaupali, da so naši napori skladni z našimi interesi in našimi vrednotami," je poudaril Obama.
Nekdanji pogodbeni analitik NSA Snowden se trenutno nahaja v Rusiji, ki mu je v začetku meseca odobrila enoletni azil. Odločitev Rusije je tako razočarala Obamo, da je odpovedal srečanje z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom pred vrhom držav G20, ki bo potekalo 5. in 6. septembra v Sankt Peterburgu.
Američani so Snowdnovi dolžniki
Američani so veliki dolžniki nekdanjega pogodbenega analitika ameriške Agencije za nacionalno varnost (NSA) Edwarda Snowdna, saj je z razkritjem tajnih programov nadzora poskrbel, da je ameriški predsednika Barack Obama obljubil pregled programov vladnega nadzora.