Svet

Kriv ni samo Snowden...

STA / S.R.
18. 7. 2013, 10.32
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Ameriški kongresniki obeh strank so se v sredo v odboru za pravosodje predstavniškega doma ostro besedno spopadli s predstavniki ameriške administracije glede tajnih programov nadzora, ki so bili uvedeni po terorističnih napadih 11. septembra 2001 in jih je razkril Edward Snowden.

Reuters
Snowdna ameriški kongres ne mara, a si zaradi njega izvedeli stvari, ki jih sicer nikdar ne bi.

Doslej so mediji in politiki v ZDA večinoma udrihali čez nekdanjega analitika ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Snowdna, sedaj pa so kongresniki odkrito povedali, da imajo problem, ker niso nikoli mislili, da bo vlada zbrala vse telefonske klice v ZDA in iz njih naredila ogromno bazo podatkov.

Republikanec iz Virginije Rand Forbes je menil, da so takšne baze podatkov zrele za zlorabe s strani vlade. Namestnik NSA John Inglis je to zavrnil, Forbes pa mu je zabrusil da se bo moral zadreti nanj, ker so Američani jezni in zaskrbljeni. Kot kaže so kongresniki začeli dobivati pisma, telefonske klice in drugo komunikacijo od svojih volivcev, sicer se to ne bi zgodilo.

Predsednik ZDA Barack Obama je doslej trdil, da je kongres vedel za vse tajne programe nadzora, ki jih je razkril Snowden, sredina razprava v pravosodnem odboru pa je pokazala, da to ni res ali pa, da so kongresniki mojstri sprenevedanja.

Republikanec Ted Poe iz Teksasa je naravnost priznal, da sploh ne bi vedel za te programe, če ne bi prišli v javnost. "Snowdna ne maram, ampak nikoli ne bi vedel kaj se dogaja, če nam ne bi tega povedal," je dejal Poe.

Eden od sponzorjev zakona, s katerim je vlada dobila pooblastila za tajne nadzore republikanec James Sensenbrenner iz Wisconsina je dejal, da so nameravali odobriti le prisluhe in zbiranje podatkov povezanih s terorističnimi preiskavami. "Nikoli nismo dovolili kopičenja podatkov o vsakem telefonskem klicu v ZDA," je dejal Sensenbrenner.

Namestnik pravosodnega ministra ZDA James Cole je skušal ponavljati, da je vse v redu, v skladu z zakoni in nujno potrebno za varnost ZDA, Sensenbrenner pa ga je prekinil in mu zabrusil, naj hitro ugotovi, da imajo problem, ker se lahko sicer pod nosom obriše za podaljšanje avtorizacije o tajnih nadzorih. To se bo zgodilo morda šele leta 2015, ko sedanji zakon poteče.

Cole je pojasnil, da baze podatkov potrebujejo, da lahko kasneje, ko dobijo terorista, pogledajo koga vse je klical. Blake Farenthold iz Teksasa pa je vprašal, ali to pomeni, da bodo v prihodnje začeli na podoben način zbirati tudi podatke o plačilih s kreditnimi karticami.

Pravnik v uradu nacionalnega direktorja za obveščevalne dejavnosti Robert Litt je priznal, da se to lahko zgodi, če bo vlada menila, da so ti podatki pomembni za preiskave. Demokrat Jerrold Nadler iz New Yorka je poudaril, da je največji problem, da prejšnja in sedanja vlada vse na svetu jemljeta kot, da je v zvezi s terorizmom.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja