Španski inženirji so ustvarili virtualnega robota, ki lahko oponaša 14-letno šolarko in na družabnem omrežju spravi v skušnjavo ter ujame pedofila. Izpeljavo prefinjenega računalniškega programa, poznanega kot 'chatbot', so avtorji poimenovali Negobot, ki zna po spletu uprizoriti pogovor z morebitnim spolnim prestopnikom ter ga preslepiti, da se pogovarja z resnično osebo.
Policija v Španiji zdaj išče načine za uporabo robota pod krinko. Poskusno so ga vključili v spletni forum, na katerem bi lahko prežal pedofil. Negobot je začel v splošni spletni razpravi igrati vlogo pasivnega in nevtralnega udeleženca.
Ko so postali pogovori intimnejši in sugestivni in je začela 'tarča' uporabljati zapeljevalne in prepričevalne taktike, se je Negobotovo obnašanje spremenilo tako, da poskuša pedofila prepričati, da se razkrije.
Chatbot lahko postane tudi vztrajen ali po drugi strani užaljen, ob poskusu, da bi 'tarča' pridobila bolj osebne podatke o najstnici, pa tudi Negobot poskuša izvedeti kaj več o osumljencu.
Znanstveniki so virtualnega robota razvili na podlagi teorije iger, matematičnega sistema strategije sprejemanja odločitev, s pomočjo katerega postane obnašanje robota prepričljivejše. Negobota so programirali kot razcepljeno osebo s sedmimi različnimi pogovornimi vzorci, kar še povečuje njegovo prepričljivost.
Pri njem so uporabili tudi druge trike: uporablja značilne spletne izraze, okrajšave in kratice in namerne tipkovne napake, s katerimi oponaša dejavnost mlade generacije.
Eden izmed Negobotovih ustvarjalcev, dr. Carlos Laorden z univerze v Bilbau, pravi: »Chatboti so po navadi precej predvidljivi. Njihovo obnašanje in zavzetost za pogovor sta precej omejena, to pa je ovira pri poskusu odkrivanja nezanesljivih – previdnih in nezaupljivih – tarč, kot so pedofili. Pri Negobotu je novost to, da uporablja teorijo igre, s pomočjo katere postane v pogovoru veliko bolj realističen.«
Med poskusi Negobot ni bil sposoben le nadaljevati časovno ločenih pogovorov, ampak je znal v njih tudi prevzeti pobudo in uporabljati slengovske izraze.
Skupina ustvarjalcev je pri razvoju robota sodelovala s specializirano baskovsko policijsko enoto, ki jo projekt zelo zanima. »Negobot že poskusno uporabljajo v Googlovih pogovornih forumih in ga je mogoče prevesti tudi v druge jezike,« pravi dr. Laorden. V prihodnosti bi ga lahko uporabili tudi v drugih spletnih kanalih in bi bil lahko zelo uporabno orodje za družabna omrežja.
Čeprav ima Negobot visoko stopnjo umetne inteligence, je njegova pogovorna sposobnost seveda še vedno omejena, poudarjajo raziskovalci. Ne more na primer prepoznati jezikovnih subtilnosti, na primer ironije.