Svet

Zaradi kajenja vsako letno umre več kot šest milijonov ljudi

STA/M.J.
12. 7. 2013, 14.25
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

Kajenje kljub javnim zdravstvenim kampanjam po vsem svetu ostaja med vodilnimi vzroki smrti, ki se jih da preprečiti.

Zajem zaslonske slike

Zaradi te razvade po navedbah Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) vsako leto umre skoraj šest milijonov ljudi, večinoma v manj razvitih državah, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Če se bodo sedanji trendi nadaljevali, bo število smrti zaradi uporabe tobaka do leta 2030 zraslo na osem milijonov letno, je WHO razkrila v sredo na konferenci v Panami. Približno 80 odstotkov smrti v povezavi s tobakom leta 2030 pričakujejo v državah z nizkim in srednjim bruto domačim proizvodom, so še dodali v poročilu.



"Če ne bomo strnili vrst in prepovedali oglaševanja in promocije tobaka, bo čedalje agresivnejša tobačna industrija najstnike in mlade odrasle še naprej privabljala k uživanju tobaka," je dejala generalna direktorica WHO Margareth Chan.

Uporaba tobaka naj bi v 20. stoletju povzročila smrt kar 100 milijonov ljudi. Če ne bo prišlo do kakšne dramatične spremembe, bo seštevek za to stoletje narasel na milijardo, je opozorila WHO.

"Vemo, da učinkuje le popolna prepoved oglaševanja, promocije in sponzoriranja," je na konferenci povedal direktor oddelka za preprečitev neprenosljivih bolezni pri WHO Douglas Bettcher.

"V državah, ki so uvedle popolne prepovedi skupaj z drugimi ukrepi za nadzor tobaka, so dosegli zmanjšanje porabe tobaka na polovico v samo nekaj letih," je dejal.

V poročilu so še zapisali, da ima od omejevanje kajenja korist kar 2,3 milijarde ljudi iz 92 držav, kar je kar dvakrat več kot pred petimi leti. Ta številka pa še vedno predstavlja zgolj tretjino svetovnega prebivalstva, so še zapisali.

Zanimivosti

neprepoznavni_1
Preprost program

Postanite neprepoznavni v samo nekaj tednih

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu