Rohani, ki je prejel 50,68 odstotka glasov, je v izjavi svojo zmago označil kot zmago "zmernosti nad ekstremizmom", poročajo tuje tiskovne agencije. Edini reformistični predsedniški kandidat med šestimi kandidati Rohani je v soboto zvečer v televizijskem nagovoru ob tem Zahod pozval, naj prizna pravice Irana in naj z Iranci govori z dolžnim spoštovanjem, saj bo le na ta način "slišal ustrezen odgovor". Rohani, ki je vodil iranska jedrska pogajanja med letoma 2003 in 2005, je s tem mislil na ta pogajanja, ki so že nekaj časa v slepi ulici.
Ob zmagi so mu doma že čestitali ostali predsedniški kandidati, kot tudi dosedanji predsednik Mahmud Ahmadinedžad, ki se po dveh štiriletnih mandatih ni mogel več potegovati za položaj.
Čestital mu je tudi vrhovni voditelj ajatola Ali Hamenej, ki je ob tem "vse pozval, naj pomagajo njemu in njegovi vladi, saj je predsednik celotnega naroda". Kot navaja britanski BBC, bo Hamenej izid volitev potrdil 3. avgusta, nato pa bo novi predsednik v parlamentu prisegel.
ZDA so v odzivu izrazile zaskrbljenost zaradi pomanjkanja transparentnosti in cenzure med volitvami, a izrazile pripravljenost na "nadaljevanje neposrednega sodelovanja" s Teheranom glede jedrskega programa, da bi zanj našli diplomatsko rešitev, so sporočili iz Bele hiše.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je pozval Iran h konstruktivni vlogi v regionalnih in mednarodnih zadevah ter poudaril, da bo še naprej sodeloval z iranskimi oblastmi in novim predsednikom glede pomembnih vprašanj za mednarodno skupnost in dobrobit iranskega ljudstva. V sporočilu za javnost je čestital Rohaniju ob zmagi in pozdravil visoko volilno udeležbo.
Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton, ki je glavna pogajalka šestih velikih sil, ki se pogajajo z Iranom o njegovem spornem jedrskem programu, je poudarila zavezanost delu z Rohanijem, da bi našli "hitro diplomatsko rešitev" za iranski jedrski program, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Izrael pa je v odzivu opozoril, da je ajatola Hamenej tisti, ki določa jedrsko politiko Irana in ne predsednik države. "Po volitvah bomo Iran še naprej sodili po njegovih dejanjih, tako na jedrskem področju kot pri terorizmu," so sporočili z izraelskega zunanjega ministrstva.
Glavna sirska opozicijska nacionalna koalicija pa je Rohanija pozvala k reviziji podpore Irana sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu.
Po podatkih notranjega ministrstva se je volitev udeležilo 72,7 odstotka volivcev od skupno 50,5 milijona. Zaradi velikega interesa so bila sicer volišča nekaj ur dlje odprta, a niso presegli volilne udeležbe leta 2009, ko je dosegla 85 odstotkov.
Zmaga zmernosti nad ekstremizmom
Več tisoč ljudi v Teheranu je v soboto zvečer proslavilo zmago kandidata reformistov Hasana Rohanija, ki je v prvem krogu predsedniških volitev v Iranu v petek presenetljivo zmagal.