Ob Budimirju so bili v petek zvečer iz pripora izpuščeni še štirje osumljenci - njegov svetovalec Petar Barišić, predsednik komisije za pomilostitve Federacije BiH Hidajet Halilović ter predsednika bošnjaškega in hrvaškega združenja borcev Saud Kulosman in Ivan Jurčević.
Ustavno sodišče BiH je v petek uslišalo pritožbo Budimirjevih odvetnikov glede njegove aretacije in pripora ter pri tem razsodilo, da so bile s tem kršene določbe ustave BiH kot tudi evropske konvencije o človekovih pravicah. Sodišče je presodilo, da ni bilo podlage za oceno, da je Budimir storil kaznivo dejanje, ki mu ga očita tožilstvo in da posledično ni bilo podlage za odreditev pripora, še poroča Tanjug.
Državno tožilstvo BiH je danes že napovedalo pritožbo na odločitev sodišča in obenem zagotovilo nadaljevanje preiskave s ciljem, da se čim prej vloži obtožnica.
Zanimivosti
Ozaveščenost o pomenu zavarovanj se v Sloveniji iz leta v leto povečuje
Budimirjev odvetnik Ragib Hadžić pa je danes izjavil, da bi bilo glede na takšen razvoj dogodkov potrebno preučiti delo tožilstva, ki vodi primer. Po njegovem mnenju to doslej ni zbralo nobenih resnih dokazov, ki bi obremenjevali Budimirja.
Živko Budimir je bil aretiran 26. aprila v okviru obsežne policijske protikorupcijske akcije v BiH, v okviru katere je bilo aretiranih še 18 oseb.
Lokalni mediji so takrat poročali, da je od 435 prošenj za pomilostitev Budimir odobril 162, tudi nekemu moškemu, ki je prestajal dve in pol leta zapora zaradi poskusa umora.
Budimir vse obtožbe zavrača. Po izpustitvi iz pripora je izrazil upanje, da bo lahko nemoteno nadaljeval opravljanje funkcije predsednika Federacije BiH, še poroča Tanjug.