Svet

Aretirali spletne kriminalce

sta/rs
10. 5. 2013, 18.36
Posodobljeno: 9. 8. 2017, 09.52
Deli članek:

V ZDA so aretirali sedem pripadnikov mednarodne mreže spletnih kriminalcev, ki so vlamljali v račune debetnih kartic in nato prek dvigov na bankomatih ukradli 45 milijonov dolarjev.

thnkstock

Zelo prefinjena in dobro organizirana kriminalna združba naj bi sicer delovala v 24 državah.
V ZDA so po navedbah newyorškega tožilstva aretirali sedem moških, osmi osumljenec, ki naj bi bil tudi vodja združbe, pa je bil umorjen v Dominikanski republiki pred dvema tednoma, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V četrtek so proti vsem vložili obtožnice zaradi zločinov, izvedenih v New Yorku.
Kriminalci naj bi izvedli dve akciji, prvo 22. decembra lani in drugo 19. in 20. februarja letos. V prvem delu akcije so hekerji vdrli v računalniške mreže podjetij, ki upravljajo s predplačniškimi debetnimi karticami, ter ukradli podatke. V sistemu so tudi ukinili limite porabe, ki jih sicer postavljajo banke.
Kriminalci so nato podatke posredovali sodelavcem, ki so jih naložili na običajne kartice z magnetnim trakom. Oboroženi s PIN kodami so z njimi na bankomatih dvignili toliko denarja, kolikor je bilo mogoče.
V prvem napadu so hekerji vdrli v sistem banke Rakabank v Združenih arabskih emiratih. Kriminalci na terenu so v okoli 4500 transakcijah, izvedenih v približno 20 državah, ukradli okoli pet milijonov dolarjev.
V drugem napadu pa so hekerji pridobili podatke komitentov Bank of Muscat v Omanu. V roku 10 ur so v 24 državah kriminalci opravili okoli 36.000 transakcij ter pridobili 40 milijonov dolarjev.
Newyorška celica je po navedbah tožilstva v prvi akciji pridobila 400.000, v drugi akciji pa 2,4 milijona dolarjev. Tožilci so izpostavili "kirurško natančnost" načrta ter "hitrost in koordinacijo", s katero je združba izvedla operacijo.
Podrobnosti o umoru voditelja združbe medtem tožilci niso razkrili, prav tako pa niso razkrili preostalih držav, v katerih so zločinci delovali, še poroča AFP.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja