Med njimi je tudi najbogatejši ameriški minister, državni sekretar John Kerry. Kerry bo pet odstotkov svoje plače namenil dobrodelni organizaciji.
V ZDA so prvega marca avtomatično začeli veljati proračunski varčevalni ukrepi, ki do 30. septembra zahtevajo 85 milijard dolarjev prihrankov. Obama je v sredo sporočil, da bo pet odstotkov od svojih 400.000 dolarjev letne plače vrnil ministrstvu za finance. Podobno se je odločil tudi Hagel.
Kerry, katerega premoženje ocenjujejo na 184 milijonov dolarjev, bo pet odstotkov od letne plače, ki je 183.500 dolarjev, namenil dobrodelni organizaciji, ki pomaga uslužbencem State Departmenta. Kerryju denarja za žepnino ne bo zmanjkalo, saj je premoženje njegove soproge Teresa Heinz vredna okoli milijardo dolarjev.
Poleg državnega sekretarja sta v četrtek podobno naznanila tudi ministrica za domovinsko varnost Janet Napolitano in finančni minister Jack Lew. Napolitanova bo denar namenila za pomoč zaposlenim v njenem ministrstvu, Lew pa bo denar namenil neprofitni organizaciji, ki pomaga ljudem, ki so se znašli v stiski zaradi varčevalnih ukrepov.
Ameriški politiki si nižajo plače, kaj pa naši?
Dan po ameriškem obrambnem ministru Chucku Haglu in predsedniku ZDA Baracku Obami so se delu svoje plače v četrtek odpovedali še trije kabinetni ministri.