V odprtem pismu Lokalne civilne iniciative Šentjernej so se najprej ogradili od dogodka v katerem je oče učenca Osnovne šole Šentjernej napadel romskega otroka: "Do dejanja se ograjujemo, ga pa lahko razumemo. Kot smo poudarili na shodu, do takšnih dejanj sploh ne bi smelo priti, sistem mora vsakršno medvrstniško nasilje prepoznati, ga zatreti v kali. Sprejeti morajo biti ustrezni ukrepi, ki delujejo in preprečujejo nadaljnje prestopke."
"Ker nam je mar za naše otroke in stanje v družbi zahtevamo konkretne spremembe: odstop ravnatelja OŠ, uveljavitev županskih predlogov zakonov, spremembe socialne in kazenske zakonodaje, ki bodo vodile k normalizaciji stanja," so poudarili.
Ravnatelja Aljoša Šipa so pozvali: "Zahtevamo, da nemudoma odstopite z mesta ravnatelja Osnovne šole Šentjernej. Otroci v vaši šoli niso varni. Ne morejo več zaupati skorajda nobenemu strokovnemu delavcu, ko so v stiski. Na hodnikih šole se počutijo ogrožene. Ob vseh bolj ali manj znanih dogodkih na šoli vaši strokovni delavci dežurstva ne izvajajo odgovorno, vi pa ob njihovem ravnanju ne ukrepate. Dežurstva morajo biti ob vseh toaletnih prostorih, skritih kotih. Pa so? Morda le na papirju."
V civilni iniciativi poudarjajo, da bi moral ravnatelj imeti ves čas odprta vrata za potrebe svoje šole, v pismu so nagovorili ravnatelja: "Ali k vam lahko pride otrok, ki se boji? Ga zaščitite kot bi ga morali? Mi vemo, da ga ne. Leta dolgo se opozarja, prosi, dokazuje o nasilju več vrst nad otroki, a se ne ukrepa in stanje je postalo nevzdržno. Ste kdaj zbrali vaše strokovne delavce, se postavili pred njih in rekli dovolj je nasilja na naši šoli. Naša šola mora biti varna za vse?"
Domen Matjaž je v imenu civilne iniciative Šentjernej zapisal: "Otroci prihajajo v šolo z različnimi bremeni, strahovi in skrbmi. Izhajajo iz različnih kulturnih, izobrazbenih, socialnih okolij. Prihajajo tudi z bremeni svojih primarnih družin (ločeni starši, alkohol, revščina) in ob tem jim vi (ravnatelj) onemogočate miren in varen prostor vsaj v šoli, ker ne ukrepate ob nasilju. Predvsem ob nasilju romskih otrok in njihovih staršev večkrat iščete izgovore. Dovolj je. Zahtevamo vaš takojšen odstop z mesta ravnatelja šentjernejske šole. Naredite vsaj to svoje zadnje dejanje častno in ne zaprite vrat z notranje strani kot tolikokrat doslej, ampak z zunanje strani. Šentjernejsko dolino ste razočarali in tu ni več prostora za vaše nedelo."
Pretresljive izpovedi staršev o dogajanju na šoli
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Starši obupujejo nad pasivnostjo sistema šentjernejske šole. Pravijo, da je bilo dogodkov, ki so zaznamovali življenje njegovih otrok veliko. Mama otroka, ki je zaradi nasilja s strani starejšega romskega učenca pristal na urgenci, je v odprtem pismu zapisala: "Romski učenec, ki je bil tri leta starejši od ostalih četrtošolcev, je povzročal hude težave, strah. Zagotovo bi morali nanj še bolj paziti, organizirati dodatno dežurstvo, saj je bil ob otrocih že skoraj odrasel nasilnež, a niso. Njenega otroka je večkrat zaprl v stranišče in ga dnevno izsiljeval za denar ob grožnji rezanja z nožem v kolikor denarja ne prinese. Obvestila je učiteljico o grozi, strahu, ki jo doživlja njen sin zaradi posameznika, a ta je zanikala. Zanikala je nasilje nad otrokom. Spregledano je bilo, da ga je romski učenec med poukom, tako močno porinil, da so ga morali zaradi udarca v glavo odpeljati na urgenco. Fant, njen sin, jo je odnesel le s pretresom možganov. Upam, da čutite patetiko, obup v mojem glasu."
A nasilje po tem dogodku še zdaleč ni bilo zaustavljeno: "Ko je po poškodbi čez par dni prišel v šolo, mu je prerezal šolsko torbo in športne copate vrgel v straniščno školjko."
Mama je morala sama skrbeti za varnost svojega otroka v šoli: "Vsak dan ga je nato sama peljala direktno pred vrata učilnice in ga po pouku čakala pred njimi. Mama ustrahovanega, ponižanega, fizično zlorabljenega sina, je morala poskrbeti za varnost v šoli. Je bila to njena naloga? Žal ja, ker strokovni delavci dotične šole niso ukrepali. Edini ukrep je bil, da je policija izvedla predavanje o nasilju. Zopet ob tem lahko občutim le obup. Učiteljica je mami rekla, da ne more obvestiti staršev romskega otroka, ker se boji, da bi se spravili na njo. Do ravnatelja tudi ni mogla? Verjetno ji je zopet zaprl vrat? Deček pa zdaj že drugo leto obiskuje psihologa zaradi povzročenih travm.« Mama se boji, če bo njenemu otroku uspelo odrasti v zadovoljnega odraslega.
Polivinilasto vrečko je poveznil učencu na glavo in ga z njo dušil
Šokantno izkušnjo svojega otroka opisuje še ena mama, katere otrok je obiskoval Šentjernejsko osnovno šolo, a so ga tudi zaradi nasilja, ki ga je bil tam deležen, prepisali na drugo osnovno šolo: »Moj otrok, ki je v šolskem letu 2021/2022 obiskoval 3. razred OŠ Šentjernej, je 30. septembra 2021 prišel domov v totalnem šoku. Povedal mi je, da je med zadnjo uro, njegov sošolec, Rom, vzel v roke polivinilasto vrečko, jo poveznil mojemu otroku na glavo in ga dušil. Zgodilo se je med poukom, učiteljica, ki je nadomeščala, je za trenutek šla ven iz razreda. Ko se je vrnila nazaj, ji je otrok povedal o nasilju, ki se mu je zgodilo. Mamo ni takrat s strani šole nihče obvestil kaj se je zgodilo, otrok je imel še ves popoldan pordel vrat in brado.«
Mama prestrašenega učenca je razložila, kakšne posledice je dogodek pustil njenemu otroku: »Zaradi strahu pred sošolcem je imel težave z obiskovanjem pouka, vključili smo kliničnega psihologa. Pričelo se je odklanjanje šole kljub različnim načinom podpore otroku. Ker je doživel medvrstniško nasilje, je imel zelo dolgo težave prehajanja od doma v šolo. Zaradi pogostih izostankov od pouka, ki so izhajali iz zdravstvenih razlogov, kateri so se pri otroku pojavili zaradi travme, ki jo je otrok utrpel zaradi nasilja v šoli, smo starši podali vlogo za dolgotrajno odsotnost od pouka za 2. polletje šolskega leta 2021/2022. Vloga je bila podprta tudi s strokovnim mnenjem psihologa. Ravnatelj se je sicer strinjal z vlogo in se je tudi sestal z vodstvom odgovornega direktorata na ministrstvu, kjer so obravnavali prilagoditve, ki zadevajo ocenjevanje. Na koncu smo dobili ustno pojasnilo ravnatelja, da naša vloga ni bila odobrena.« Družina se je preselila v Novo mesto in otrok je odšel na drugo osnovno šolo, do takrat pa so bile kar naprej težave s prihajanjem v šolo zaradi strahu pred romskimi sošolci.