Na prvo stopnjo je vpisanih 36.290 študentk in študentov, na drugo stopnjo 18.970, na tretjo pa 2464. Večina študira redno, preostali pa se odločajo za izredni študij, e-študij ali študij na daljavo. Kljub velikemu številu vpisanih pa se dokončni podatki o številu študentov pričakujejo šele novembra, saj bodo vsi vpisni postopki zaključeni do 30. oktobra 2024.
Priljubljeni in manj zaželeni programi
Kot je bilo pričakovano, so tudi letos med mladimi najbolj zaželeni študijski programi s področij umetnosti, športa, psihologije, zdravstva, socialne varnosti in informacijsko-komunikacijskih tehnologij. Umetniški programi, dizajn in predšolska vzgoja so na vrhu priljubljenosti, kar odraža zanimanje mladih za kreativne in družbeno koristne poklice.
Po drugi strani pa se je izkazalo, da tehnične vede, proizvodne tehnologije in kmetijstvo privabljajo manj študentov. Kljub temu univerze in visokošolske ustanove s prizadevanji za večjo prepoznavnost teh področij poskušajo pritegniti več zanimanja, saj so ti poklici ključni za trajnostni razvoj družbe.
Novosti v novem študijskem letu
Novo študijsko leto prinaša tudi nekaj pomembnih novosti. Univerze po vsej Sloveniji so predstavile nove študijske programe, ki odražajo razvoj in potrebe sodobnega časa. Na Univerzi na Primorskem je prvič razpisan magistrski program Vizualne umetnosti in oblikovanje, Univerza v Ljubljani pa je uvedla doktorski program Umetnost. Univerza v Mariboru prav tako sledi novim trendom z novim doktorskim programom Anglistične študije. Posebno veselje je med študenti vzbudila sprememba pri državnih štipendijah, ki od letošnjega leta omogočajo hkratno prejemanje državne in Zoisove štipendije. Ta sprememba bo olajšala finančno breme številnih študentov, ki se hkrati spopadajo s stroški bivanja in študija.
Subvencionirano bivanje: povpraševanje večje od ponudbe
Kljub subvencioniranim možnostim bivanja pa ostaja največji izziv za številne študente prav iskanje stanovanja. Za študijsko leto 2024/2025 je bilo razpisanih 11.950 mest za subvencionirano bivanje, od tega 4594 za novince in 7356 za tiste, ki podaljšujejo bivanje. Poleg tega so na voljo posebna mesta za študente s priznano mednarodno zaščito.
Kljub temu pa je povpraševanje po študentskih posteljah vsako leto večje od ponudbe. Predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Luka Mihalič je izpostavil, da mora tretjina študentov iskati stanovanje na prostem trgu, kjer so cene najemnin vse prej kot dostopne. Še več, tuji študenti nimajo pravice do subvencioniranih postelj, kar predstavlja dodaten problem, saj primanjkuje vsaj 2000 namestitev.
Izzivi študentov se niso veliko spremenili
Zanimivosti
Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!
Kot vsako leto se študenti tudi letos srečujejo s starimi izzivi. Kljub umirjanju inflacije so stroški študija in bivanja še vedno visoki, subvencije za prehrano pa ne pokrivajo dejanskih potreb. Poseben izziv predstavlja dostop do zdravstvenih storitev, zlasti za študente, ki prihajajo iz drugih krajev. Pomanjkanje osebnih zdravnikov in dolge čakalne vrste dodatno otežujejo dostop do ustrezne zdravstvene oskrbe, pri čemer je problematika duševnega zdravja med študenti vse bolj pereča.
Tuje študente pa pestijo še druge težave, saj so večinoma nezavarovani, kar pomeni, da morajo sami kriti stroške zdravstvene oskrbe. ŠOS se zavzema za izboljšanje zdravstvenega zavarovanja in dostopa do zdravstvenih storitev, hkrati pa opozarja na premajhno število državnih štipendij, ki ne zadostujejo za kritje vseh življenjskih stroškov.
Priprava novega zakona o visokem šolstvu
Vlada Republike Slovenije pripravlja nov zakon o visokem šolstvu, ki naj bi ga sprejeli v začetku leta 2025. Zakon obljublja izboljšave na več področjih, vključno s financiranjem visokega šolstva, ki naj bi postopoma naraslo na 1,5 odstotka BDP, kar je velik preskok glede na trenutnih 0,6 odstotka. Ta sprememba bi omogočila večje investicije v infrastrukturo, študijske programe in raziskovalne dejavnosti.
Med največjimi načrtovanimi investicijami je dokončanje gradnje kampusa Medicinske fakultete v Ljubljani, nova Veterinarska fakulteta ter načrtovane novogradnje za Fakulteto za farmacijo in Fakulteto za strojništvo. Te investicije bodo pripomogle k izboljšanju pogojev študija in raziskovanja v prihodnjih letih.
Stare težave, novi predlogi
Čeprav novo študijsko leto prinaša optimizem in nove priložnosti, se študenti še naprej soočajo s starimi izzivi, kot so visoki stroški bivanja, pomanjkanje stanovanj in otežen dostop do zdravstvenih storitev. Študentska organizacija Slovenije je spomladi predlagala zakon, ki bi izboljšal položaj študentov z ukrepi, kot so višja minimalna urna postavka za študentsko delo, dvig subvencij za prehrano in možnost brezplačnih vozovnic. Vključevanje študentov v pripravo zakonodaje in izboljšave v visokem šolstvu bodo ključni koraki za izboljšanje njihovega položaja v prihodnje.
Novo študijsko leto je začetek novega poglavja za mnoge, a hkrati prinaša izzive, s katerimi se morajo študenti spopadati že vrsto let. Ostanimo pozorni na spremembe, ki jih prinaša nova zakonodaja, in upajmo, da bodo odgovorni prisluhnili potrebam študentov ter izboljšali pogoje za študij in življenje mladih.