»Kot bi iz pipe tekel šampanjec in bi smeti odvažali z zlato limuzino. Komaj kaj nam ostane za hrano,« nam je dejal Trboveljčan, ki s skromno pokojnino stežka prebije mesec. Portal Preiskovalno so, kot so povedali, izbrali zato, ker mu zaupajo, da stvari pripelje ali se trudi pripeljati do zaključka. Ogorčeni so bili predvsem, ker je komunala v času energetske krize in zviševanja cen storitev trošila občinske evre za svetovalno pogodbo političnemu analitiku in ekspertu za govorico telesa Edvardu Kadiču, medtem pa občanom zaračunavala oderuške cene javnih storitev.
Medtem ko so po drugih slovenskih občinah plačevali bistveno manj, je bila cena tople vode pri njih za okoli 40 evrov nad slovenskim povprečjem. Nekaj evrov višje položnice kot v Trbovljah so prejemali samo v Ravnah na Koroškem.
Direktor trboveljske komunale Janez Žlak, ki je na vodstvenem položaju šele od januarja letos, nam je pojasnil, da je podedoval veliko grehov prejšnjih direktorjev, ki so se na direktorskem stolu zadnja leta menjavali kot po tekočem traku, in se jih trudi sanirati. Največ škode je po njegovem mnenju javnemu podjetju naredil njegov predhodnik Igor Glušič, pod katerim so cene položnic skokovito zrasle, Trboveljčane pa na vrhuncu ogrevalne sezone pognale na ulico. Podpisal je tudi sporno pogodbo za piar svetovanje s političnim analitikom in svetovalcem za javno nastopanje Edvardom Kadičem. To je prebivalce še posebej razkačilo.
V osmih mesecih slabih 30 tisoč evrov
Kadičevo podjetje, Agencija Rudolf, podjetje za trženje, d. o. o ., je 31. julija 2023 sklenilo pogodbo z Javnim podjetjem Komunala Trbovlje, ki jo je podpisal takratni direktor Igor Glušič, in sicer za »storitve svetovanja na področju komuniciranja z javnostmi«. Pogodbeni znesek je znašal 38.600 evrov. Ob tem dodajmo, da je pogodbena cena pod mejo 40 tisoč evrov, ko za sklenitev posla zadostuje oddaja evidenčnega naročila in ni treba izpeljati javnega razpisa! Pogovorno temu rečemo, da se naročilo »odda z naročilnico«, naročniku pa po ZJN-3 ni treba pridobiti več ponudb in se odločiti za najcenejšega ponudnika.
Komunala je Kadiču v osmih mesecih – po podatkih iz Erarja – nakazala 29.448 evrov. Zadnje nakazilo je bilo julija v višini 5004 evre. Direktor Žlak je pogodbo z njim predčasno prekinil.
Na vprašanje, katere konkretne storitve je Agencija Rudolf izvajala in kakšen je opis vseh delovnih nalog, določenih s pogodbo, so na komunali odgovorili skopo: da je predmet pogodbe svetovanje na področju komuniciranja z javnostmi. Podrobnosti, kakšen je bil Kadičev profesionalni prispevek trboveljski komunali na področju komuniciranja z javnostmi, nismo izvedeli niti kakšne aktivnosti za podjetje je izvajal. Tudi Kadiča smo o tem vprašali po elektronski pošti, a se ni odzval, nejasno ostaja, ali bo predčasno prekinitev pogodbe morda izpodbijal na sodišču.
Kadič tudi sicer posluje z javnimi institucijami. Je ustanovitelj in direktor Zavoda za napredne študije Delta, ki je, kot piše na njihovi spletni strani, »eden od svetovnih centrov za raziskovanje in razvoj praktične uporabe celovitega človeškega potenciala«. Od leta 2012 je, kot beleži Erar, prejel za 86.550 evrov nakazil javnih sredstev. Največ, 43 tisočakov, je od leta 2022 prejel od državnega zbora. Na svoj s. p. pa je v času epidemije koronavirusa prejel slabih 15 tisočakov vladnega Ukoma za komunikacijske storitve za promocijo cepljenja, čeprav rezultatov ni bilo.
Kadič sicer kot politični analitik in strokovnjak za javno nastopanje sodeluje v nekaterih komentatorskih oddajah na komercialnih televizijah, ki so blizu desni politični opciji, na omrežju X pa obračunava tudi z mediji, ki mu nazorsko niso blizu. Kar ni ravno odlika strokovnjaka za komuniciranje, kot se predstavlja.
Preverili smo: Trbovlje so unikum med komunalami po Sloveniji
Na našem portalu smo preverili vse največje in po številu prebivalcev primerljive komunalne službe po Sloveniji – iz vseh so nam odgovorili, da nimajo sklenjenih svetovalnih pogodb z zunanjimi izvajalci za opravljanje piar ali drugih tržnih storitev. Ne ljubljanska Voka Snaga, ne mariborski javni holding, ne Kostak iz Krškega, ki je največja komunalna služba pri nas in oskrbuje območje s skoraj 400 tisoč prebivalci, ne zapravljajo javnega denarja za svetovalne storitve. V vseh imajo službo za odnose z javnostmi organizirano znotraj podjetja.
Trboveljčani so s 1. julijem, ko je bila pogodba za svetovanje že prekinjena, prejeli nižje položnice za 15 odstotkov ali za nekaj več kot 20 evrov! Če so prej odjemalci plačevali 139,09 evra skupaj z davkom za kubik tople vode, bodo po novem zanj odšteli 118,22 evra. Dvajset evrov razlike pa marsikomu veliko pomenim.
Najbolj so se pocenitve razveselili upokojenci, ki se prebijajo skozi mesec z nizkimi pokojninami in jim kakšen mesec, so nam zaupali, zmanjka za hrano. Po uradnih podatkih za leto 2022 je BDP na prebivalca v zasavski regiji znašal 14.563 evrov, kar je 2,7-krat manj od osrednjeslovenske regije (39.367 €). Največ brezposelnih v Zasavju, prijavljenih na zavod za zaposlovanje, je bilo konec prejšnjega leta prav v Trbovljah. Večina prijavljenih je starih nad 50 let in so dolgotrajno brezposelni.
Nova cena tople vode bo veljala do konca leta, kot poudarja direktor Žlak, pa si bodo prizadevali, da do novih podražitev v prihodnjem letu ne bi prihajalo.
Zaradi sumov kaznivih dejanj ovaden visoki funkcionar SD in cenilec iz afere Litijska
»Okostnjake, ki so padli iz omar, bomo 'poštimali',« je za naš portal odločno dejal Žlak, ki si je zadal, da po turbulentnem obdobju na pogorišču trboveljske komunale postavi nove temelje. Njegovih predhodnikov težave občanov niso prav posebej zmotile. Direktorji javnega zavoda Komunala Trbovlje so se menjavali kot po tekočem traku, kadrovalo se je po političnih linijah, o sporih je moralo razsojati tudi sodišče, podana je bila kazenska ovadba … Okostnjaki, kot kaže, sežejo zelo globoko, zaradi njih pa so visoko ceno plačali Trboveljčani.
Komunalo Trbovlje je od leta 1997 več kot dve desetletji vodil Milan Žnidaršič, visoki funkcionar Socialnih demokratov ter predsednik upravnega odbora Združenja sodnih izvedencev in cenilcev za gradbeno stroko, ki se je podpisal pod cenitev stavbe na Litijski 51 za pravosodno ministrstvo. Žnidaršič se je za direktorja komunale potegoval še leta 2017, ko mu na direktorskem razpisu ni uspelo. Čeprav je njegovo zamenjavo kar dvakrat potrdil nadzorni svet komunale, mu je Žnidaršič z varnostno službo preprečil prihod na delovno mesto. Komunala je imela tako kar dva direktorja, zadeva pa se je preselila na sodišče, ki je na predlog takratne županje Jasne Gabrič Žnidaršiča imenovalo naprej za vršilca dolžnosti, pozneje pa za direktorja.
Septembra lani je Komunala Trbovlje kazensko ovadila nekdanje vodstvo družbe, med njimi tudi Žnidaršiča, potem ko je forenzična preiskava poslovanja v obdobju med letoma 2017 in 2020 pripeljala do posameznih zaključkov, za katere obstaja sum kaznivega dejanja.
Po Žnidaršičevi upokojitvi leta 2020 so se zamenjali še trije direktorji. Do prihoda Janeza Žlaka, ki se je v trboveljski komunali sprva zaposlil kot prokurist, še prej pa je bil leta 2019 slab mesec tudi nadzornik. Žlak, ki sicer velja za kader iz kroga SDS – v času prejšnje vlade Janeza Janše je bil predsednik uprave Slovenskega državnega holdinga, kjer so se pod njegovim vodenjem dogajala številna politična kadrovanja po državnih podjetjih in poskusi prodaj – je vodenje začel ob začetku tega leta.
Prav je, da se pozitivne odločitve nosilcev javnih funkcij, ki so v dobrobit ljudem, pohvalijo in se o njih piše tudi po tem, ko se anomalije odpravijo. Direktor je obljubo držal in izpolnil svojo zavezo, da komunalnemu podjetju povrne namen služenja občanom, in ne zasebnim interesom posameznika.