Po spremembah, ki jih je predvidel prvi osnutek občinskega prostorskega načrta (OPN), bi njiva v lasti Martina Bertoka, predsednika Avtonomije - Društva za transakcijsko analitično ekopsihoterapijo in astronomijo, postala del tam predvidenega Tehnološkega parka in s tem zazidalna, to pa bi predvidoma omogočilo postavitev astronomske koče, pojasnjuje Bertok.
A po sedanjem predlogu njegova njiva ostaja namenjena izključno kmetijski dejavnosti. »Ta sprememba je sicer za naravo in človeka pozitivna,« pravi, a dodaja, da drugega primernega zemljišča, kjer bi lahko postavili astronomsko kočo, tudi zaradi skromnih sredstev nimajo na voljo. Zato je prejšnji teden podal pripombo oziroma predlog, da se sedanja verzija predlaganega OPN v tem delu spremeni oziroma dopolni in da se observatorij načrtno umesti »na že sedaj funkcionalni del zemljišča«.
Za mnenje o astronomski koči na Bertokovi njivi v Bertokih smo povprašali tudi koprsko občino. Pojasnili so, da je občina »trenutno še v fazi priprave dokumenta stališč do pripomb in predlogov, prispelih v času druge javne razgrnitve dopolnjenega osnutka Občinskega prostorskega načrta Mestne občine Koper«. V dokumentu stališč bodo obravnavali tudi pripombo predsednika društva Avtonomija Martina Bertoka. »O izoblikovanih stališčih do pripomb oziroma predlogov bodo obveščeni tako pripombodajalci kot tudi javnost,« so še sporočili.
Izgubljamo očesni stik z zvezdami
Njena.si
Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo
Avtonomija - Društvo za transakcijsko analitično ekopsihoterapijo in astronomijo je bilo ustanovljeno lani in ima sedež v Premančanu. Poslanstvo društva je povezovanje sodobnega človeka z naravo, brez katerega še z večjimi težavami kot sicer vzpostavlja svoje notranje ravnovesje in ravnovesje s svojim bivanjskim okoljem, poudarjajo. Pri tem pa izpostavljajo, da je »največji del narave nad našimi glavami in ga predstavlja vesolje in naš pogled na jasno nočno nebo«.
Prav na tem območju pa so velike težave s svetlobno onesnaženostjo, ki jo povzročata zlasti koprsko pristanišče in bližnji Trst, kar območje umešča med najbolj svetlobno onesnažena v državi. Po grobih ocenah smo v zadnjih petdesetih letih izgubili več kot 60 odstotkov očesnega stika z zvezdami, poudarjajo v društvu. Prav zato si želijo v Hrvatinih postaviti ljudski astronomski observatorij. »Tovrstnih opazovalnic neba, namenjenih prebivalstvu, po Sloveniji najdemo kar nekaj, nam najbližjo pa upravlja Astronomsko društvo Javornik v Črnem Vrhu v občini Idrija, a je za naše lokalno prebivalstvo kar precej odročna,« pojasnjuje Bertok.
Teleskop s tretjim največjim zrcalom v Sloveniji
V društvu Avtonomija imajo ustrezno opremo za opazovanje neba, pravkar so kupili nov teleskop, ki je lahko zelo primeren za ljudski observatorij, nam je povedal Bertok. Gre za teleskop s tretjim največjim zrcalom v Sloveniji, še nekaj mesecev pa bodo zbirali denar za njegovo elektronsko usposobitev. Vendar pa bi potrebovali še astronomsko kočo, kjer bi dragoceno opremo lahko hranili, ter električni priključek in priključek za vodo.
Če bi koprska občina v občinskem prostorskem načrtu dovolila postavitev koče, bi bil v njej poleg opreme za opazovanje neba tudi velik monitor, na katerem bi obiskovalci in obiskovalke lahko občudovali posnetke globokega neba, planetov in Lune, obljubljajo. Projekt ne bi nikogar finančno bremenil, društvo pa bi lahko prejelo donacije obiskovalcev in na ta način projekt tudi z minimalnimi sredstvi vzdrževalo in razvijal0, pojasnjuje Bertok.