V veljavi direktiva EU

Novost: Popravilo izdelkov po dostopni in konkurenčni ceni tudi po izteku garancije

D.K.
13. 8. 2024, 12.56
Posodobljeno: 13. 8. 2024, 12.56
Deli članek:

V tokratni reviji Jana so pod drobnogled vzeli novo direktivo EU za spodbujanje popravila blaga, ki je začela veljati konec julija in vsem državam članicam EU nalaga, da morajo svojo zakonodajo oplemenititi s pravico do popravila. Hkrati pa potrošnike spodbuja, da s popravili podaljšajo življenjsko dobo proizvodov.

Profimedia
V Franciji so že sprejeli zakon, da lahko vsakdo staro oblačilo (tudi čevlje in torbice) prinese v popravilo obrtnikom, strošek pa plača država.

Z novo direktivo o t. i. pravici potrošnikov do popravila, s katero želijo med drugim preprečiti, da se svet ne bo utopil v lastnih smeteh, bo tudi potrošnikom v Sloveniji olajšana pot do servisa, ki nam bo izdelke po dostopni in konkurenčni ceni popravil še po izteku garancije. "Ne samo zato, da se vendarle konkretno lotimo velike ekološke težave in pripomoremo k njeni rešitvi, tudi obrtniki bodo imeli spet kaj popravljati, kar je lepa popotnica za gospodarstvo," so ob tem zapisali pri Jani. 

Pravico do popravila v slovenski zakonodaji sicer že poznamo, bo pa z določbami evropske direktive še nadgrajena, so za revijo Jana pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport. 

hipno-diploma, hipnoza

Zanimivosti

Priložnost: V štirih dneh brezplačno do hipno diplome - delavnica, ki vas bo navdušila!

Države članice EU morajo omenjeno direktivo prenesti v nacionalno zakonodajo v dveh letih, torej do 31. julija 2026. Seveda pa moramo moramo tudi potrošniki odigrati svojo vlogo. Popravljeni izdelki bodo zmanjšali zajeten kup odpadkov le, če bomo dejansko zmanjšali tudi nakupovanje novega.

Več o tem, kaj vse še prinaša nova direktiva, katere so prednosti in kako so se izvajanja direktive že lotili v Franciji in v sosednji  Avstriji, pa preberite v najnovejši številki revije Jana.