Posledice podnebnih sprememb, pred katerimi strokovnjaki opozarjajo že desetletja, v zadnjih letih na svoji koži že občutimo prebivalci širom našega planeta. Slovenec, ki zime ne prespi ali pred njo ne pobegne na jug, je bržkone že opazil, da to ni več tista zima, ki smo jo poznali nekoč. Še precej bolj pereče je dogajanje v drugih letnih časih, ko beležimo vse več skrajnih vremenskih pojavov. Nevihte hujše narave in poplave so močno zaznamovale lansko poletje, tudi letos pa vreme že kaže zobe. Stvari se bodo najverjetneje le še stopnjevale.
Da bi si ljudje bolje predstavljali, kakšna prihodnost nas čaka glede na modele Medvladnega foruma o podnebnih spremembah (IPCC), so se raziskovalci na Univerzi v Marylandu odločili za izdelavo posebnega orodja, interaktivnega zemljevida, na katerem je mogoče preveriti, kakšno podnebje bo daljnega leta 2080 predvidoma vladalo na določenem območju. Za lažjo predstavo so se odločili za primerjavo med mesti, in sicer na način, da uporabniku ob izbranem mestu, za katerega želijo preveriti prihodnjo klimo, ponudijo mesto, ki se s podobno klimo ponaša danes. Raziskovalci priznavajo, da popolnih parov seveda ni, a je to najbolje, kar lahko ponudijo njihovi trenutni izračuni.
Kašno bo leta 2080 podnebje v Ljubljani? Če gre verjeti interaktivnemu zemljevidu oziroma podatkom, ki jih uporabljajo za izračune, je ustreznik Ljubljane italijanski kraj Varenna ob jezeru Como v Lombardiji oziroma podnebje, ki ga tam uživajo trenutno. Poletne temperature bodo predvidoma višje za 6,9 stopinje Celzija, poletja pa naj bi bila za 17,6 odstotka bolj suha. Zime bodo predvidoma toplejše za 5,1 stopinje Celzija in za 6,1 odstotka bolj namočene.
»Na severni polobli bodo v naslednjih 50 letih mesta na severu postala precej bolj podobna mestom na jugu. Z vidika podnebnih sprememb, ki prihajajo, se vse premika proti ekvatorju,« je med drugim dejal profesor na Univerzi v Marylandu Matthew Fitzpatrick.