Podpredsednik vlade Matej Arčon je po seji vlade pojasnil še, da predlog poenostavlja postopke za zaposlovanje tujcev. Na ministrstvu za javno upravo pa so za STA pojasnili, da bodo lahko tujci, takoj ko vložijo vlogo za delovno dovoljenje, že začeli z delom. Predlog zakona bodo s predlogom za obravnavo po nujnem postopku poslali v DZ, Arčon pa pričakuje, da ga bo do konca prihodnjega tedna potrdil tudi DZ. Gre za začasen ukrep, ki bo po Arčonovih besedah veljal do 30. septembra.
Kot so ob tem še zapisali na vladnem uradu za komuniciranje (Ukom), z zakonom vlada ureja optimizacijo administrativnih postopkov za pridobitev enotnih dovoljenj za prebivanje in za delo za tujo delovno silo, ki jo slovensko gospodarstvo potrebuje. Omenjeni ukrepi bodo omogočili hitrejši vstop tujcev na trg dela, njihovo hitrejšo integracijo in povečanje konkurenčnosti slovenskega gospodarstva, so še navedli.
Vlada tako zatrjuje, da bo predlagana zakonska ureditev z ukinitvijo krajevne pristojnosti v tujskih zadevah omogočila enakomernejšo obremenitev upravnih enot, kar bo v povprečju skrajšalo čas reševanja zadev, pričakujejo namreč manj povpraševanj uporabnikov javnih storitev o statusu njihove vloge.
Nekateri upravni postopki s področja tujcev pred upravnimi enotami namreč terjajo precejšnje administrativno breme, hkrati pa je v zadnjih letih zabeleženo bistveno povečanje števila teh postopkov, so ob tem pojasnili na Ukomu. "Zaostanki pri reševanju teh zadev pa so tako opazni, da že povzročajo gospodarsko škodo. S ciljem delne razbremenitve upravnih enot je vlada pripravila predlog zakona, ki prinaša začasno rešitev na področju enotnih dovoljenj za prebivanje in delo z namenom takojšnjih učinkov za preprečitev težko popravljivih posledic za delovanje države," še izhaja iz sporočila po seji vlade.
Razburjenje sindikatov
O razburjenju sindikatov po torkovi napovedi interventnega zakona glede upravnih enot pa je dejal, da je šlo za šum v komunikaciji in da bodo sindikati s predlogom zakona zadovoljni, saj gre izključno za razbremenitev dela najbolj obremenjenih upravnih enot. "To nima nobene zveze s stavkovnimi zahtevami," je povedal Arčon.
Glede podpisa stavkovnega sporazuma z upravnimi enotami, kjer poteka stavka, je optimističen in zadovoljen. Po njegovih besedah je optimistična tudi vladna pogajalska stran, predvsem zato, ker dogovor sovpada s krovnimi pogajanji. "Tako, da so lahko tudi predstavniki sindikatov upravnih enot videli, da vlada misli resno, da misli celovito urediti sistem plač v javnem sektorju," meni.
Na koliko upravnih enotah so se odločili sprejeti predlagani stavkovni sporazum, sicer še ni povsem jasno. Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je nazadnje pojasnil, da so predlog stavkovnega sporazuma podprli na 18 upravnih enotah, na osmih pa so se izrekli proti. Kako so se odločili na ostalih, naj bi bilo znano še danes.