Prvič v Baški grapi

Predsednica obljublja: »Naslednjič se v Posočje pripeljem z motorjem«

Neva Blazetič
14. 6. 2024, 06.27
Deli članek:

Predsednica države Nataša Pirc Musar ni po naključju izbrala Zgornjega Posočja za svoj prvi obisk na terenu. Kot pravi, to območje najmanj pozna, v Baški grapi sploh še ni bila. Navdušili so jo srčni domačini, ki se znajo soočati z najtežjimi preizkušnjami, kot so se zgodile ob lanskih poplavah. Seznanila se je s problemi in izzivi in se sproščeno pogovarjala z domačini. »Naslednjič se k vam pripeljem z motorjem,« je obljubila v pogovoru s dijaki tolminske gimnazije.

Neva Blazetič
Obnova čim prej, nato temeljiti ukrepi proti poplavam, so soglašali.

»Odločila sem se, da bom do konca mandata obiskala vse regije v Sloveniji. Ker šele na terenu začutiš, kaj Slovenija sploh je, kakšni ljudje živijo v naši prelepi domovini. Sem neizmerno vesela ob tem, kako tople in srčne ljudi srečujem na svojih poteh. Za prvi regijski obisk smo si izbrali Zgornje Posočje z Baško grapo, zato ker tu službeno še nisem bila, v Baški grapi pa sploh nikoli,« je pojasnila Nataša Pirc Musar. Konvoj vozil se je dopoldne pripeljal po ozki in vijugasti cesti skozi Selško dolino, prek Petrovega Brda v Podbrdo in naprej skozi Baško grapo do Tolmina, nato pa proti Kobaridu in Bovcu. Na lastni koži so izkusili, kakšna cesta Graparje povezuje s svetom.

»Ne smejo imeti občutka, da so odrezani od sveta!«

»Take ceste, sploh če je samo ena, kot je v primeru Baške grape, ljudem vzbujajo občutek, da so odrezani od sveta, zato je pomembno, da jih obnavljamo in vzdržujemo,« poudarja Pirc Musar. Zadovoljna je bila ob pogledu na obsežno gradbišče na državni cesti na Grahovem ob Bači, kjer celotna brežina plazi. Sanacijska dela so v polnem teku. »Brežino je treba čim prej utrditi in hiše popraviti ali zagotoviti nove. Saj ena visi kot stolp v Pisi. So mi povedali, da bo tri treba porušiti. Popoplavna obnova je nujna, toda delati moramo na protipoplavnih ukrepih. Upam, da bo Slovenija premogla dovolj moči, znanja in denarja, da se bomo teh projektov v celotni državi lotili smelo in s pogledom v prihodnost,« je povedala, medtem ko se je rokovala z domačini. Kot je pojasnil tolminski župan Alen Červ, je bilo po jesenskih poplavah v Baški grapi za skoraj šest milijonov evrov škode na občinskih objektih in infrastrukturi, ob upoštevanju škode na vodotokih in cestah pa znaša dobrih 20 milijonov. »Kjer so posegi po poplavah v občinski pristojnosti, ob sodelovanju z izvajalci potekajo hitro. Težave so pri sodelovanju z državnimi direkcijami za vode, infrastrukturo, z naravovarstveniki. Tam je prelaganja odgovornosti in bežanja od problemov preveč. Ko je birokracija pomembnejša od rešitve, ki bi ljudem omogočila varnost, takrat smo zašli.«

Neva Blazetič
Predsednica je poslušala o tem, kako ljudje živijo v Baški grapi.

Podbrška šola mora ostati

Po obisku osnovne šole v Podbrdu z zgolj 32 učenci, kjer se je s svojo ekipo najprej ustavila, je Musarjeva poudarila, da je treba take šole ohraniti: »To je prvi pogoj, da mlade družine ostajajo, drugi pogoj je ustrezna zdravstvena oskrba.« Kot pravi župan, se trudijo, toda težave s pridobivanjem zdravniškega kadra, ki je na obsežnih podeželskih območjih bolj obremenjen z dežurstvi in reševalno službo, so velike. V Tolminu bodo obnovili centralno zdravstveno stavbo, sledila bo gradnja satelitskega urgentnega centra. Červ poudarja: »Veseli nas, da predsednica razume, da Slovenija ni sestavljena zgolj iz 12 ali 13 centrov, da ne leži le ob avtocestnem križu, da je veliko več kot to. Le z uravnoteženim razvojem bomo lahko uresničevali svoje razvojne potenciale.«

hipno-diploma, hipnoza

Njena.si

Inina zgodba: to je recept za njeno popolno preobrazbo

Strpni pogovori in veliko branja daljših besedil

V sproščeno poučnem pogovoru s tolminskimi gimnazijci, ki so zapolnili tamkajšnjo knjižnico, je predsednica mladim položila na srce, da jim znanja nihče ne more odvzeti. »Berite knjige, daljše tekste, TikTok poneumlja,« je poudarila. Opozorila je na pomen kulture dialoga, dostojnega govora. Izpostavila je pomen digitalne pismenosti v povezavi z varno uporabo tehnologij, finančno in medijsko pismenost. »Pomembno je, da poglobljeno berete, da ločite med smetmi in kakovostjo,« je izpostavila.

Neva Blazetič
»Strpen pogovor med različno mislečimi, konsenz je edina pot,« je tolminskim gimnazijcem na srce položila predsednica.

Visokogorski Kanin za celoletni turizem, Soča je biser

Predsednica je regijski obisk nadaljevala v Kobaridu, kjer si je z ekipo župana Marka Matajurca ogledala potek gradnje centra za zaščito in reševanje, na delovnem kosilu pa se je srečala z župani vseh treh občin, Tolmin, Kobarid in Bovec, ter najvišjimi predstavniki nekaterih skupnih zavodov. Govorili so o kadrovski problematiki v Zdravstvenem domu Tolmin, turizmu v Zgornjem Posočju ter aktualnih izzivih, povezanih z aktivnostmi na Soči, predvsem o zagatah z različnimi odloki in plačili za plovbo. Glede Kanina predsednica ocenjuje, da je edino visokogorsko smučišče treba ohraniti, in upa, da se bodo pogovori uspešno izšli: »Vem, da se na ministrstvu za infrastrukturo pogovarjajo z možnimi investitorji. Rešitev je v javno-zasebnem partnerstvu ali pa podelitvi koncesije nekomu z znanjem in denarjem.«

Zvečer se je v Kobaridu pogovarjala z občani

Obisk je nadaljevala na Bovškem, kjer se je srečala z vozniki projekta Prostofer. Ogledala si je, kako napreduje gradnja športne dvorane. V vseh treh občinah se je seznanila z delovanjem uspešnih podjetij. V Tolminu denimo z delovanjem Smarteha, ki izdeluje procesno opremo, med drugim krmilnike za velike ladje križarke, naftne ploščadi in luksuzne hotele po vsem svetu. V Kobaridu je obiskala Mlekarno Planika, ki s predelavo mleka ohranja živinorejo, v Bovcu pa podjetje Mahle, ki s tehnološkim napredkom ponuja veliko delovnih mest v lokalnem okolju.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja