Vodstvo ljubljanske FDV je v današnji izjavi Univerzo v Ljubljani pozvalo k prekinitvi sodelovanja z izraelskimi ustanovami, ki imajo dokazano povezave z izraelsko orožarsko industrijo.
"FDV od Univerze v Ljubljani zahteva takojšnjo prekinitev akademskega in gospodarskega sodelovanja z izraelskimi raziskovalnimi in izobraževalnimi institucijami (ter podjetji), ki dokazano imajo povezave z vojaško-industrijskim kompleksom izraelske države. Tako zahtevamo tudi takojšnjo prekinitev vseh sporazumov, ki jih imajo Univerza in njene članice z ustanovami v Izraelu ali na okupiranih palestinskih ozemljih," so zapisali v izjavi, objavljeni na spletni strani fakultete.
"Zavedamo se, da vojaška in finančna podpora izraelski vojski omogoča nadaljevanje krvavih pobojev v Gazi," so še dodali.
S tem so sledili zahtevam študentov, ki od sredine prejšnjega tedna spričo dogajanja v Gazi protestno zasedajo eno od predavalnic na FDV v podporo Palestincem.
Študenti so v svojih zahtevah do fakultete in univerze med drugim pozvali, naj instituciji javno in jasno obsodita genocid v Gazi ter priznata pravico Palestincev do osvobodilnega boja proti izraelski okupaciji. Od univerze med drugim tudi zahtevajo, da prekine tekoči projekt z izraelskim inštitutom Technion, ki naj bi imel povezave z izraelsko orožarsko industrijo.
Dekan FDV Iztok Prezelj je pred dnevi v imenu vodstva fakultete dejal, da se načelno strinjajo s študenti in da je cilj vodstva FDV oblikovanje možnih skupnih stališč z njimi, ter s tem izrazil strinjanje s študenti.
Vodstvo FDV je v današnji izjavi tudi izrazilo podporo in solidarnost palestinskemu ljudstvu, nad katerim, kot so zapisali, izraelska država izvaja genocid, v katerem je bilo na območju Gaze umorjenih že več kot 35.000 ljudi, od tega več kot 14.500 otrok.
Obenem so ostro obsodili tudi "vse poskuse relativizacije izraelskega genocida in prikrivanja oziroma pomanjševanja izraelskih zločinov v imenu 'pravice do samoobrambe'".
Na FDV tudi izražajo podporo in solidarnost z vsemi študentkami in študenti ter zaposlenimi na akademskih institucijah, ki "so brutalno zatirani zaradi svojega nasprotovanja izraelskemu genocidu nad palestinskim ljudstvom".
Pri tem k javni opredelitvi v podporo svobodne Palestine spodbujajo tudi druge fakultete članice UL, nenazadnje tudi rektorat UL.
Slovenski študenti na FDV so se pridružili protestnemu valu v podporo Palestini na fakultetah po vsem svetu. Danes se je z njimi sestal tudi rektor ljubljanske univerze Gregor Majdič, da bi prisluhnil njihovim zahtevam.
Uradno izjavo Univerze objavljamo spodaj v celoti:
"Na Univerzi v Ljubljani obsojamo vse kršitve mednarodnega prava, vključno z mednarodnim humanitarnim pravom in pravom človekovih pravic v Gazi in na okupiranem palestinskem ozemlju. Povsem zavržno je vsakršno usmerjanje nediskriminatornih vojaških napadov na cilje, ki povzročajo nesorazmerno škodo in smrti med civilisti, vključno z otroci, ter uničevanje civilne infrastrukture, pri čemer kot izobraževalna inštitucija še posebej poudarjamo nesprejemljivost uničevanja izobraževalne infrastrukture. Sklicevanje na pravico do samoobrambe nikoli ne more opravičiti kršitev mednarodnega humanitarnega prava in človekovih pravic. Zavzemamo se za takojšnjo prekinitev sovražnosti, polno spoštovanje vseh mednarodnopravnih obveznosti in dogovor o trajnem miru, ki bo omogočil vsem prebivalcem tega območja dostojno in mirno življenje.
Mednarodnopravne kršitve Izraela skozi dolgoletno okupacijo Palestine, ki poleg vsega zanikajo tudi neodtujljivo pravico palestinskega naroda do samoodločbe, so jasno zabeležene v številnih mednarodnih dokumentih, vključno s svetovalnim mnenjem Meddržavnega sodišča o gradnji zidu na okupiranem palestinskem ozemlju iz leta 2003 in številnimi mnenji organov in teles Organizacije združenih narodov za človekove pravice, pozivi k takojšnjem prenehanju s kršitvami in popravi krivic pa ostajajo neizpolnjeni. Prav tako je v sodnem postopku, ki ga je pred Meddržavnim sodiščem začela Južnoafriška republika proti Izraelu na podlagi zatrjevanih kršitev Konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida iz leta 1948, pri izdaji začasnih ukrepov sodišče potrdilo, da obstaja _prima facie_ verjetnost, da je gre v primeru ravnanja Izraela v zadnjem obdobju za kršitev omenjene konvencije in zato izdalo začasne ukrepe za preprečitev nepopravljive škode.
Na UL nimamo na krovni ravni sklenjenega nobenega mednarodnega medinstitucionalnega sporazuma z izraelskimi ustanovami. Na ravni nekaterih članic je sklenjenih nekaj starih sporazumov o sodelovanju, ki niso bili časovno omejeni (iz let 1995, 2007, 2008) ter sporazum med UL FF in Tel Aviv University (se izteče leta 2027) in med UL VF in The Hebrew University of Jerusalem (se izteče leta 2026), vendar v okviru teh sporazumov niso in tudi ne potekajo nobeni projekti, izmenjave in druge aktivnosti. Univerza v Ljubljani ima sklenjenih skoraj 600 podobnih splošnih mednarodnih medinstitucionalnih sporazumov z različnimi univerzami po celem svetu.
Glede domnevnega sodelovanja z Univerzo v Bar Ilanu poudarjamo, da Univerza v Ljubljani nima sklenjene pogodbe z Univerzo v Bar Ilanu, pač pa je izraelska univerza del konzorcija več univerz, ki ga vodi Univerza v Strasbourgu. Če bi sodelovanje z Univerzo v Strasbourgu prekinili, bi preprečili študij študentkam in študentom, ki so vpisani na skupen študij Univerze v Ljubljani (konkretno, UL FKKT) in Univerze v Strasbourgu ter jim onemogočili dokončanje študija.
UL si bo prizadevala za pomoč za palestinske študentke in študente, in sicer bomo podobno kot v primeru ukrajinskih študentov predlagali pristojnim organom ustanovitev posebnega štipendijskega sklada za palestinske študente, ki zdaj v Gazi ne morejo študirati ter povečanje mest za mlade raziskovalce/doktorske študente/študentke, ki bi bila posebej namenjena palestinskim študentom in študentkam. UL bo poleg tega pozvala vlado RS, da omogoči izdajanje dovoljenj za študente, ki bi v Sloveniji lahko študirali oz. dokončali svoj študij. Že sedaj imamo primer, kjer se aktivno ukvarjamo s pomočjo študentu iz Gaze, ki bi želel nadaljevati študij na Fakulteti za farmacijo, a ima težave s pridobivanjem dovoljenja za bivanje (tako kot številni drugi tuji študenti), kar je splošen in zelo velik problem v Sloveniji in na kar opozarjamo ter skušamo spremeniti situacijo že več let."