»Slovenci, ki živimo čez mejo, upamo, da se na mejah ne bo ponovila zgodba iz preteklih let, ko smo v poletnih mesecih dolgo čakali, da bi lahko šli v službo, šolo, po nakupe ali kam drugam,« je nekoliko zaskrbljen Marko, ki se iz okolice Buj vozi v službo v Koper.
Čeprav se veseli skorajšnje odprave začasnega mejnega nadzora – tega naj bi odpravili 22. junija letos –, pa ni povsem prepričan, da bodo slovenske oblasti nadzor res odpravile, saj so ga že enkrat podaljšale. Sicer pa Slovenec, ki si je ustvaril dom na Hrvaškem, prizna, da mu obmejne kontrole v preteklih mesecih niso povzročile večjih preglavic. »Promet poteka gladko, policisti na meji nas tako ali drugače že poznajo in ne ustavljajo po nepotrebnem. Bolj me skrbi, kako bo v poletnih mesecih, če bo nadzor ostal,« izpostavi.
»Mislil sem, da bo hujše,« prizna Jaka Vran, ki se prav tako redno vozi v službo s hrvaške strani meje na slovensko. »Tudi med velikonočnimi prazniki sem pričakoval bistveno daljše kolone. Ni bilo večjih problemov. Bodo pa velik pokazatelj stanja prvomajski prazniki,« doda.
Ko majhna država posnema velike
Po pisanju medijev je iz virov blizu vlade mogoče slišati, da bo Slovenija nadzor na meji s Hrvaško znova podaljšala, če bo Italija to storila na meji s Slovenijo. Glede na svetovno varnostno situacijo in eskalacijo konflikta na Bližnjem vzhodu scenarija ni za izključiti.
Evropska komisija je sicer vse članice pozvala, naj postopoma odpravijo nadzor na notranjih mejah. V poročilu o stanju schengenskega območja, ki ga je komisija objavila prejšnji teden, so znova izrazili zaskrbljenost zaradi notranjega nadzora, ki ga več članic izvaja na svojih mejah z drugimi državami. Denimo Avstrija nadzor s Slovenijo izvaja že od leta 2015.
Odločitev o tem, ali bo Slovenija podaljšala nadzor na mejah s Hrvaško in Madžarsko, bo po današnjih navedbah notranjega ministra Boštjana Poklukarja znana v prihodnjih dneh. »V tem trenutku intenzivno preučujemo možnost podaljšanja oziroma odprave kontrole na notranji meji z Republiko Hrvaško in Madžarsko. Vemo, da se je na Bližnjem vzhodu zgodilo novo dejstvo in da je prišlo do konflikta med Iranom in Izraelom. Ta zaostritev razmer ne kaže ravno na pozitivno rešitev,« je po poročanju STA Poklukar odgovoril na vprašanje, ali je odločitev o morebitnem podaljšanju nadzora na meji že znana.
Zavrnili vstop 486 tujcem
Na policiji smo izvedeli, da so v času izvajanja ukrepov na mejnih prehodih v Istri zavrnili vstop 486 tujcem. Po državljanstvu je bilo največ državljanov Albanije (122), Turčije (40), Kosova (36) in Rusije (36). Zaradi nedovoljenega prehoda notranje meje z Republiko Hrvaško so obravnavali 1408 tujcev, največ državljanov Turčije (432), Afganistana (273) in Sirije (222).
Mejno kontrolo izvajajo policisti Policijske postaje za izravnalne ukrepe Koper na mejnih prehodih Sečovlje, Dragonja, Sočerga in ŽMP Rakitovec ter policisti Policijske postaje Ilirska Bistrica na mejnih prehodih Starod, Jelšane in ŽMP Ilirska Bistrica.
»Policisti obeh enot so posebej usposobljeni za izvajanje mejne kontrole oziroma so policisti, ki so do 31. decembra 2022 delali na mejnih prehodih,« so dejali na policiji. Med mejnimi prehodi varovanje zelene meje izvajajo policisti skupin za izravnalne ukrepe na območnih policijskih postajah. Te so PP Piran, PP Koper, PP Kozina in PP Ilirska Bistrica, so pojasnili na policiji.