Kadrovska podhranjenost

Policijski sindikat nasprotuje prevzemu nalog pravosodnih policistov

J.V./STA
29. 4. 2024, 19.55
Posodobljeno: 29. 4. 2024, 19.58
Deli članek:

V Sindikatu policistov Slovenije so pridobili informacijo, da je vodstvo policije z dopisom naročilo, da bo policija pomagala pri izvrševanju odredb sodišč. Temu odločno nasprotujejo in poudarjajo, da so policisti preobremenjeni. Hkrati zatrjujejo, da je razmejitev med pravosodjem ter policijo določena z razlogom in da jo je treba upoštevati.

Marko Vavpotič / M24
Fotografija je simbolična.

V sindikatu menijo, da naročilo temelji na zahtevah in pritiskih Okrožnega sodišča v Ljubljani, ki se sooča s številnimi primeri nerealiziranih privedb priprtih obtožencev v prostore sodišča zaradi izvedbe narokov oziroma glavnih obravnav. Strinjajo se, da to predstavlja velik problem pri učinkovitemu delu sodišč in menijo, da je ključno nasloviti neustrezno organizacijo dela in kadrovski primanjkljaj pravosodnih policistov, na kar že več let opozarja Sindikat državnih organov.

"Toda kljub temu odločno nasprotujemo odnosu Okrožnega sodišča Ljubljana in nenazadnje ministrstva za pravosodje, da to problematiko prelaga na pleča uslužbencev policije in policije kot ključne institucije za zagotavljanje varnosti v državi," so v sporočilu za javnost zapisali v policijskem sindikatu.

Pri tem so izpostavili tudi preobremenjenost policije zaradi povečane varnostne problematike in kadrovski primanjkljaj, ki se v policiji "iz leta v leto slabša". Dodatno delo pri izvajanju privedb pripornikov bi po navedbah sindikata povzročilo kadrovski kolaps številnih policijskih enot. "Ne moremo razumeti, kako so to odgovorni v policiji prezrli oziroma da se tega ne zavedajo," so zapisali.

Opozarjajo tudi, da pri prevzemanju nalog pravosodnih policistov in izvajanju privedb priprtih obtožencev v prostore sodišča zaradi izvedbe narokov oziroma glavnih obravnav, policisti posegajo v temeljne postulate demokratične in pravne države, ki so določeni v ustavi. Policija namreč ne more opravljati nalog, ki so v pristojnosti pravosodja, saj bi tako prišlo do prepleta sodne in izvršilne veje oblasti, poudarjajo.

PAPIR_shutterstock_1418237465

Izpostavljeno

Trajnost v papirni industriji

"Prelaganje odgovornosti na policijo in njene uslužbence je po našem mnenju zelo sporna odločitev in tega bi se morali zavedati tako na ministrstvu za pravosodje kot na ministrstvu za notranje zadeve in v vodstvu policije. Ne-realizacija narokov oziroma glavnih obravnav zaradi pomanjkanja pravosodnih policistov ne more biti razlog, da bodo privedbe pripornikov iz zaporov na sodišča naložene policistom," so zatrdili. Pozvali so odgovorne v policiji in ministrstvu za notranje zadeve, da takoj pristopijo k reševanju navedene problematike.

V vodstvu policije so seznanjeni, da se določena sodišča soočajo s problematiko v zvezi s privedbami pripornikov na glavne obravnave, zato bodo pomagali pravosodnim policistom pri izvajanju privedb na podlagi odredb sodišč v primerih, ko jih sami ne bodo mogli izvršiti, so za STA pojasnili na Generalni policijski upravi.

O načinu nudenja začasne pomoči zavodom za prestajanje kazni zapora pri spremljanju pripornikov na sodišča bodo policistom podali natančna navodila, ko bodo podrobnosti v tej zvezi usklajene z vsemi deležniki. "Vse pristojne smo tudi sami pozvali, da prednostno pristopijo k iskanju različnih možnosti za reševanje izpostavljene problematike. S tem se bo tudi zagotovilo nemoteno poslovanje sodišč v kazenskih zadevah," so dodali.

V vodstvu policiji razumejo tudi opozorila sindikata, saj se v zadnjih letih tudi sami soočajo s kadrovsko problematiko in zato aktivno izvajajo promocijo policijski poklic ter zaposlovanje v policiji. "Kljub številnim in raznovrstnim okoliščinam ter novim izzivom, ki vplivajo na delo policije, je Slovenija ena od najvarnejših držav. Policija za zagotavljanje varnosti sproti ocenjuje varnostne razmere in temu primerno prilagaja ukrepe na terenu," so še zapisali.

Zanimivosti

možgani, glava
Psihološki pojav

Znanstveniki spreminjajo navade v možganih

gebhard rosmanith (1)
Intervju

Na koncu ljudje jedo tisto, kar je v interesu korporacij

zanositev
Zgodba Melite Slavič

Rodila pri 46 letih: ni besed, ki bi opisale, kaj sem čutila, ko sem ga prvič zagledala

hladilnik, prenajedanje, nočni prigrizek
Zdravi prigrizki

Ste tudi vi nenehno lačni in brskate po hladilniku?

viki-groselj
Intervju

Viki Grošelj se po petdesetih letih vrača pod veličastni Makalu

pitje čaja
Zeliščni napitek

Za svežo in sijočo polt si vsak dan privoščite skodelico čaja