Današnje sojenje pred višjim deželnim sodiščem v Stuttgartu je prvo od treh sojenj proti pripadnikom gibanja Državljani rajha (Reichsbürger), ki so obtoženi članstva v teroristični organizaciji in kovanja načrtov za 'izdajalski podvig' strmoglavljenja ustavnega reda Nemčije.
Eden od njih je obtožen tudi poskusa umora, potem ko je med hišno preiskavo marca lani streljal na policiste in dva ranil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Devet obtožencev pripada t. i. vojaškemu krilu desničarske skupine pod vodstvom nemškega aristokrata princa Heinricha XIII. Reussa. Med njimi je nekdanji častnik nemške vojske, med sedemindvajseterico pa sta tudi nekdanji sodnik v Berlinu in poslanec skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD).
Skupina je po navedbah tožilstva nameravala z nasiljem sprožiti razmere, podobne državljanski vojni, med drugim z vdorom v bundestag, in s tem povzročiti strmoglavljenje vlade in parlamentarne demokracije. Njen cilj naj bi bila ponovna vzpostavitev avtoritarnega sistema po vzoru nekdanjega nemškega cesarstva.
Po navedbah tožilstva je skupina pri ustanovitvi vojaško organiziranih enot že precej napredovala. Nekatere enote naj bi že kmalu pričele samostojno delovati, v drugih primerih pa so bile že imenovane osebe, zadolžene za rekrutiranje. Obstajali naj bi tudi seznami sovražnikov skupine, navaja nemška tiskovna agencija dpa.
Pravosodne oblasti so se sicer odločile, da primer zaradi obsežnega gradiva, števila obtožencev in dodatnih varnostnih ukrepov razdelijo na tri sojenja. Postopek pred sodišče v Stuttgartu naj bi trajal do januarja prihodnje leto.
Reuss, ki naj bi bil v skladu z načrti skupine po državnem udaru imenovan za vodjo države, bo pred sodnike stopil maja v Frankfurtu, medtem ko se bo tretji sklop postopkov začel junija v Münchnu.
Nemška policija je decembra 2022 v okviru obsežne racije zoper domnevne člane Državljanov rajha preiskala več kot 130 hiš, stanovanj in pisarn ter aretirala 27 osumljencev. Po poročanju nemških medijev je bila to največja protiteroristična akcija v zgodovini zvezne republike, v kateri je sodelovalo več kot 3000 policistov.
Afera v povezavi z Državljani rajha velja za najbolj odmeven primer skrajno desnega nasilja v Nemčiji v zadnjem času. Notranja ministrica Nancy Faeser je v nedeljo za nemško televizijo napovedala ostrejši boj proti desničarskim skupinam.